הרמנוס

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 05/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

הרמנוס – ספוילר "שובר שורות" 4.08

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/episode-8-gus-fring.jpg

פרקים מעין זה הם שגורמים לי להמשיך לצפות ב"שובר שורות". לחצות את כל אותם פרקים שבהם נדמה שהיא גומרת אומר לשבור את רוחי, לבחון את סבלנותי ולהעליב את אינטליגנצייתי. פרקים מעין זה ממחישים שכאשר הסדרה באה ומספרת את הסיפור, היא יודעת איך לעשות את זה הכי טוב בז'אנר שלה. אז למה לעזאזל היא לא עושה את זה תמיד? על שום מה כל מריחת הזמן הבלתי נסבלת? רק יומרנות תסביר את זה, תפישה נחשלת שאיטי = איכותי.

אבל ניחא, אני כאן כדי לדבר על הדברים הטובים, והפעם הם היו בשפע. כבר מההתחלה שכל כך אהבתי, עם הגיחה לעבר, לפגישתם של וולט וגאס בבית החולים. האופן שבו הפרק קידם את העלילה תוך שהוא מעמיק את ידיעותינו על מה שקרה לפני כן, בעיקר בכל הנוגע לדמותו האניגמטית של גאס כמובן, היה נפלא. קיבלנו המון תשובות וביסוסים כבדרך אגב. מה הייתה התשובה של גאס לקרטל, מה הסיפור שלו עם הקטור, ובמידה מסוימת גם אישוש למי באמת הזהיר את האנק.

הכמעט-חיוך שגאס עטה כאשר סיפר להקטור הזועם וחסר האונים על אופן מותם של אחייניו ועל השתלשלות הדברים, קיבל משנה תוקף מענג עם הפלאשבק שהגיע בסוף הפרק, בביקורו הבא של גאס אצל הקטור. הרצח הקר של חברו, למעשה אחיו, ההרמנו של גאס, ייטע גם באדם הכי נוח את יצר הנקמה האפל. זה גם היה גראפי כדבעי, להבהיר לנו מה נאלץ לראות גאס מול עיניו. "אתה עשית את זה". כנראה שהוא לא מסכים עם הקביעה הזו. משחק מעולה של ג'יאנקרלו אספוזיטו, שסוף סוף ניתנה לו הזדמנות לחשוף פן אחר. פרט מסקרן: גאס נשאר בחיים בגלל שדון אלדיו [1] יודע מיהו. אז מיהו באמת? מה מסתתר בשנים החסרות שלו בצ'ילה?

התחינה אחוזת האימה של מקס, חברו של גאס, כלפי דון אלדיו, והטענה שגאס הוא שותפו ושהוא זקוק לו, הזכירה לי מאוד את הדברים שאמר וולט עצמו לגאס בנוגע לג'סי בפרק הראשון לעונה. על פי ההקבלה הזו, וולט אמור למות וג'סי הוא שיזכה לחיות, אבל מצד שני, גאס רחוק מלהיות דון אלדיו. להפך, אם כבר, כך שאולי מדובר בהקבלה הפוכה. ודאי נהיה חכמים לאחר מעשה.

גם הקטעים עם וולט היו מעולים. התברר שלא כל הפנים באישיות שלו ניגפו מפני האגו. השיחה שלו עם חולה הסרטן לימדה רבות על הגישה שלו, או לפחות רעננה את זכרוננו לגבי התירוצים להתנהגותו. בנוסף, הפחד בעיניו כאשר נפגש עם גאס, האיש שהובטח לו כי לא יראה אותו שוב לעולם, היה מופת של אנושיות. מבטיח לו שהוא לא עשה את מה שהאנק ביקש ממנו לעשות. "רואה? לא עשיתי את זה".

כולם נמצאים כך בתווך. האנק רדוף על ידי המשימה, שכרגע היא לתפוס את גאס, ומנגד בודד במערכה ופועל באופן בלתי חוקי. גאס מצוי בין האנק לקרטל, חושש שלאור ההתחממות מול המקסיקנים האנק יראה משהו שאסור לו לראות. וולט חושש שהאנק יגיע אל גאס ובאמצעותו גם אליו (חשש לא ברור, כאילו גאס ידבר אי פעם גם אם ייתפס), ובמקביל חרד גם לחייו של האנק. הטענות ששפך מול המצלמה במעבדה לעיני גאס הקרינו משהו שזמן רב התגעגעתי אליו אצל וולט: היגיון. אם אלה לא מספיקות, חזית נוספת נפתחה גם בסלון של ג'סי. וולט מגלה שהבחור משקר לו.

 

[1] פי, סטיבן באוור אופר כגרסה צעירה של עצמו, אבל בכל זאת קשה שלא לצקצק על היפגמותו. אני מניח שנראה ממנו עוד בהמשך, אחרת היו מלהקים מישהו צעיר באמת. בכך הוא השני מהקאסט של "סוכן סמוי" שמגיע ל"שובר שורות".

תגיות:
 • תתש

  מי זה סטיבן באוור?

 • בסצנת הרצח גם אני קיבלתי דז'ה וו לפרק הראשון בעונה. הרבה דברים דומים היו שם.
  למעשה, גאס היה בתפקיד ג'סי, היד העוזרת ל"גאון" שעושה את הדבר החשוב והכרחי בעבודה. אולי בגלל הסיבה הזו ג'סי זכה להישאר בחיים ואף קיבל הזדמנות לעבוד לצד מייק? לאחר שג'סי שאל את גאס(באחד הפרקים הקודמים) "למה אני?" גאס רמז לו שהוא רואה בו משהו… מאוחר יותר אמר מייק שהמשהו הזה הוא נאמנות… אותה מילה שהשתמש מקס על גאס, בניסיון להצילו.

  • נכון, מעולה.

 • juditw

  אז רק לי היה ממש ברור שגאס ומקס הם בני זוג?

  • חוץ מההקנטה של הקטור, לא ראיתי זאת כך. שותפותחברות קרובה מאוד כפי שהייתה בין השניים לאו דווקא מעידה על יחסים רומנטיים. אחוות אחים, ידידות נפש וכו'.

   לא שאני לגמרי פוסל את הרעיון…

 • Saturn

  מה הייתה התשובה של גאס לקרטל?

  פרט מהסצנות עם גאס בפלאשבק ובמשטרה זה היה עוד פרק שגרתי שהסדרה הרגילה אותנו העונה. למשל השיחה בין ג'סי לוולט שרק זרעה את האי-אמון בין שני הצדדים.
  אגב, לא ברור לי איך וולט באמת יכול להעיד על פילוסופיית ה i'm in charge שלו לנוכח מה שקורה במיוחד העונה הזו.

  לא יכולתי שלא לצחקק בשיחה בה האנק שטח את ממצאיו בפני וולטר כאשר פתאום מגיע מייק ברקע וחונה והכל מתנהל תחת עיניו הבוחנות.
  גם כל פעם שרואים את השומר של סול בתמונה זה כבר מבדח.

  Meh, כל העונה הזו אני מסתפק במועט. סצנה פה, דו-שיח שם, צילום כזה או אחר, קטע מבדח. שום דבר לא גורף ולא סוחף כפי שחלק לא קטן מהעונה הקודמת הייתה.

  • מיקה

   אותי זה מאוד עצבן. איך בשם אלוהים האנק לא שם לב למכונית ובה חונה מישהו שקורא עיתון? אם כבר חנית, למה אתה לא נכנס?
   האנק אמור היה לשים לזה לב.

   • Saturn

    למה זה אמור לשנות? אז האנק היה שם לב לאיש מבוגר שחנה כדי לקרוא עיתון או כל דבר אחר. זה לא שמייק היה ממשיך מתעניין בצורה שאולי הייתה איכשהו רומזת שמייק ו-וולט מכירים אחד את השני אם האנק כן היה שם לב אליו.

    • מיקה

     זו היתה התנהגות מאוד חשודה.
     מי נכנס למגרש חניה של מסעדת מזון מהיר בשביל לקרוא עיתון?
     אולי צריך להכיר את המדינות האלה שהן לא ניו יורק ולוס אנג'לס בשביל להבין כמה זה מוזר. במדינות האחרות, כמעט כל המדינה מורכבת משטח מת של מגרשי חניה. אין שום סיבה להיכנס לזה של מסעדת פויוס ארמנוס אם לא בשביל לקנות משהו.

  • בפעם השנייה שגאס הלך להקטור, הוא סיפר לו שהקרטל הציב לו אולטימטום שעליו השיב בשלילה.

 • מיקה

  שובר שורות או שובר שיניים?
  כל הקטע עם הדיבורים באספניול היה לי ממש כואב באוזניים. חוץ מדון אלדיו ומקס אף אחד שם לא באמת דובר ספרדית, וממש שומעים את זה. זה ממש הוציא אותי מהסדרה.

  • אס

   הממ.. סליחה, מה?! אני ממוצא לטיני וכל השחקנים בסצינה הזו נשמעו לי די אמינים במיומנות השימוש בשפת הספרדית שלהם. כולם חוץ מגאס כמובן, זאת אומרת. אבל אפשר אולי לסלוח לו, כי לא ידוע עד אז כמה זמן דמותו חיה בארה"ב ומרוב מקצוענות ושאפתנות שלמדנו להכיר ממנו לא קשה להאמין שהוא למד כ"כ טוב אנגלית עם השנים, עד שהתחיל לערבב (ולשכוח) בין מבטאים. שלא לדבר על שהוא שיחק נהדר בסצינה הזאתי.. אז אני סולח לו בגדול. מעבר אליו, המבטא הספרדי של הטיו הקטור הוא היוצא דופן מבין כל הדמויות בסצינה, הוא נשמע לי מספרד. שאר המבטאים ללא ספק מאמריקה הלטינית.

   • בסצנת הפלאשבק גאס טרם הגיע לארה"ב, אלא חי מס' שנים במקסיקו אחרי שעבר מצ'ילה. בשלב הזה לא הייתה אמורה להיות כל השפעה אמריקאית על מבטאו.

    (לא שאני יכול לקחת חלק בדיון על טיבם של המבטאים, שהרי אין לי שמץ של מושג או הבנה בשפה הספרדית.)

 • טראפיק

  מאוד אהבתי את הפרק (לפי המשוואה כמה שפחות סקיילר = כמה שיותר איכות). שני דברים שאני עדיין לא מבין: א. מה רוצה הקרטל בגאס? ב. למה התכוון גאס עם הקטור "האם היום הוא היום?"

  • טראפיק

   ועוד משהו ממה שאני כ"כ אוהב בסדרה הזו היא הידיעה שלנו על התמונה הכוללת. כלומר בעוד האנק חושב שוולט רועד מפחד מהמשימה שהטיל עליו, וולט רועד מפחד ממשהו אחר לגמרי.

 • a1e

  מישהו יכול לעזור לי? אני צפיתי כעת בפרק ולא הבנתי כמה דברים:
  *מה פשר השאלה "האם היום הוא היום"? למה הוא התכוון כשהוא שאל את זה?
  *מה התפקיד של הזקן? אני לא זוכר ממש מה הוא עשה בסדרה. מה הקשר שלו עם המקסיקנים שירו בהנק?
  *גאס הומו?

  • a1e

   +עוד שאלה:
   למה הוא התעצבן עליו שהוא מניפולטר בפלאשבק? מה הוא עשה שהוא התעצבן עליו?

© עידו ישעיהו