דורילוס

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 22/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.03

שם הפרק, "דורילוס", הוא מונח שלא מצאתי לו מקבילה עברית אך מתאר נמלים לוחמות אפריקאיות, כמו אלה שאוכלות את אותו בחור רוסי ששרד את האמבוש על ג'קס, אופי והאינדיאנים בפרק הקודם, וכעונש שיספק את משפחות קורבנותיו. האם יש למונח גם משמעות מטאפורית בנוגע לסדרה? אם כן, לגמרי פספסתי אותה.

ל-SOA יש נטייה להתמקד בכל פרק באיזשהו סיפור חד פעמי שממלא את זמן השידור, אלא שלרוב הסיפורים הללו ממש מהנים או ממש גרועים. עוד פעם טיג והאפי נופלים לבור אשפה רעיל שנחפר ע"י רדנקים בעלי עין אחת? שוב ג'קס נחטף ע"י פיראט מקסיקני שחושב שהוא גנב את החברה שלו בכיתה ג'? הפעם דווקא זכינו לסיפור לא רע, שכמו בפרק הקודם לא רחוק מדי מהעלילה המרכזית. מה שהתחיל במשחק כדורסל לא קשור לכלום בין קוזיק לנערי שכונה שחורים מסתבך כשהאחרונים גונבים ממנו משאית עם נשק שיועד עבור הקרטל. ג'קס וחלק מחברי סאמקרו מסתבכים עם סוחרת לא חוקית מקומית, הגרסה השחורה של ג'מה. אחרי מרדף מגניב (אהבתי את הרקע המתעוות מאחורי קוזיק כשהוא מהתל בשוטרים) הכל בא על מקומו בשלום, לא לפני שהספקנו להכיר שני מתמודדים רציניים על תואר "האחים בעלי השם המגניב ביותר שמבוסס על אדם מפורסם", לות'ר ו-ונדרוס (נכון לעכשיו ג'ולס ו-ורן בראון מ'בחזרה לעתיד' מחזיקים בתואר).

בינתיים, קליי חוזר לשמורה בליווי בובי כשהצ'יף (אני מניח שהוא צ'יף; יכול להיות שהוא מאומץ, אבל האדון נראה יותר לבן מאדום עור) מנסה להתמקח ביודעו שסאמקרו עושים עכשיו עסקים עם ארגון חדש שמשלם יותר מהרוסים. על הדרך השניים גם צופים ברוסי שהוזכר קודם כשהוא נאכל למוות באיטיות, עד שקליי מסייע לו למות מוקדם ולא מתוך רצון לעשות עימו חסד. הוא גם מספר לבובי את האמת על ההסכם שלו עם ג'קס ומבטיח לתת לו את ההנהגה כשיפרוש, לאו דווקא כתשלום על תמיכתו בעסקת הסמים. די הופתעתי כשבסוף בובי הצביע נגד, עד שנזכרתי בדבריו של קליי.

משהו נוסף שבלבל אותי הפרק היה המעצר של ג'וס. אוקיי, אז לינק רוצה להפיל את המועדון בדרכים מאוד פתלתלות, אבל מה זהות אביו הביולוגי של ג'וס תסייע לו בכך? יופי, אז עכשיו השריף יסחט אותי לכדי בגידה במועדון על סמך… מה, ההשערה שסאמקרו גזענים וינדו חבר מועדון שיתגלה שאביו שחור? אוי, באמת…

הופתעתי לטובה מעלילת ג'מה\טארה, לעומת טענותיי בשבוע שעבר. ההתפתחות הייתה שונה לחלוטין מכפי שציפיתי. כמובן שבתחילה ג'מה ממשיכה בחיטוטיה בחשאיים ובסיועו של אנסר (מה התגלית שלו על בעיות הפריון של מחליפו ורעייתו תתרום להמשך העלילה, לא ברור לי), אך כשמעשיה נחשפים היא מתוודה בפני טארה ומיידעת אותה על חששותיה מפני הגילויים על המשבר ביחסיה עם ג'ון, וכיצד זה ישפיע על ג'קס. אני לא לגמרי קונה את זה כוידוי טהור, אלא דרכה של ג'מה להתחנן בפני טארה שתמנע את החשיפה מבנה.

עוד בעניין ג'מה, הגילוי שלה על עסקת הסמים מעיד שקליי לא משתף אותה בכל כפי שניתן היה לחשוב והסצנה בה היא מתעמתת איתו הייתה כואבת לצפייה. קליי מבין מייד שפייני פתח את הפה ומאיים עליו, מה שכנראה גורם לפייני להצטער שלא הרג אותו כפי שתכנן בעונה השנייה.

העלילה המרכזית ממשיכה להתפתח יפה, עכשיו שבובי גם הוא בעניינים ומעורב עמוקות במעשי התככנות של קליי. טיג, לעומתו, מרגיש את המידור עליו בובי רמז בפרק הקודם, דווקא כשקליי בוחר בבובי על חשבונו. מעניין יהיה לראות איך הוא ישתלב בהמשך כשהריחוק מהבוס יעיק עליו יותר ויותר, ובטח כשיגלה את תכניותיו האמיתיות. ג'קס עצמו ממשיך שלא להראות סימנים של ויתור על המועדון ודרכיו, למעט הבטחתו לטארה, וכפי שאופי אמר, בטיפול שלו עם חטיפת משאית הנשק ג'קס הוכיח מנהיגות ראויה למופת. רק חבל שהוא לא מספר לחברו הטוב ביותר את האמת ומשקר לו בפנים כשאופי מדבר על המנהיגות אחרי לכתו של קליי.

שתי הערות לסיום:

– הידעתם? הפרק בוים ע"י פיטר וולר, לנצח רובוקופ.
– מסתבר שרדווד, השולחן של סאמקרו, שרד את ניסיון הרצח של שריף רוזוולט. *אנחת רווחה*

 • פרק שלישי ואני אוהב את העונה הזו.

  אני חושב שהמטאפורה של הדורילוס, נמלי הדם, ברורה מאוד. במיוחד מאחר שהיא מתנוססת בשם הפרק. כשם שמדובר במוות איטי ומייסר לאותו אדם מסכן שהנמלים מאכלות את בשרו, כך גם SAMCRO גוססים, וגם שם זה איטי ומייסר. ובניגוד לעונה השנייה שבה המרורים בין קליי לג'קס ערערו את היסודות של המועדון, וכמובן הסוד העצום של טיג, הפעם נראה שמשהו גדול אכן יקרה, ולו כי העונה הזו מצליחה שוב ושוב ללכת בשביל מוכר ובכל זאת לסטות הצדה. הפעם כולם משקרים לכולם, כולם מסתירים מכולם. מי שבכל זאת חושף משהו למישהי, מאוים בשיסוף גרונו.

  באותו מעמד עם צ'ארלי הוואהאהי(הי?) בובי נחשף לעד כמה שווה המילה של קליי. "אני נותן לך את המילה שלי שאתה תחליף אותי". "אני נותן לך את המילה שלי שאנחנו לא מוכרים למקסיקנים במחיר גבוה יותר". חצי-החיוך הזחוח שאחרי כן בטח היווה חותמת לעלבון של בובי. זו כמובן הסיבה שהוא לא השתכנע אפילו קצת ובכל זאת הצביע נגד הסמים. טיג, לעומתו, כמו ילד שמנסה לרצות את האב שדוחה אותו מעל פניו, הצביע בעד.

  ואפרופו אבות, הסיפור עם אביו של ג'וס גם מרגש וגם מסקרן. הם באמת עד כדי כך גזעניים? כלומר, שמענו מהם ביטויים כאלה ברבות הזמן, אבל האם הם באמת ינדו אחד משלהם רק כי דם שחור זורם בעורקיו? אני ממש רוצה להאמין שלא. אני לא יודע בדיוק לאן השריף חותר, אבל אני סקרן לדעת ומקווה שזה לא יהיה מטופש כפי שזה עלול להיות.

  לותר ו-ונדרוס = אדיר. הרבה יותר מג'ולס ורן.

  • ד'או!!

   כאמור, בתחילה לא הבנתי למה בובי הצביע נגד למרות ההבטחה של קליי, עד שבזמן הכתיבה נזכרתי שקליי אמר לו שהוא תומן בו כממשיך דרכו בלי קשר להצבעה. תודות להבהרה שלך קשה להאמין שזה יקרה עכשיו. עכשיו בובי נמצא במצב קשה, כשהוא מנסה להציל את המועדון תוך כדי מודעות לתכניות של קליי וג'קס.

   אבא של ג'ויס, לא טיג. כמו שכתבתי, אני לא בטוח מה הכיוון פה. אולי רוזוולט פשוט מנסה לימור אחות אחים שחורים עם ג'ויס?

   נקרעתי מצחוק כשויויקה קראה לבניה. ד"א, השחקנית הזכירה לי את סי.סי.אייץ'. פאונדר במקצת.

   גם אני מאוד מרוצה מהעונה עד כה.

   • כמובן, ג'וס, היה לי טיג בראש. תיקנתי.

    היא באמת ממש הזכירה את סי סי והייתי בטוח שעוד אחת מ"המגן" הגיעה, אבל אחרי בחינה מעמיקה בפניה כשהסצינה התקדמה, הבנתי שהן סתם דומות.

 • תמונה מעולה, אגב.

 • Saturn

  ג'ויס? לרגע קיבלתי פלאשבקים. למה אתה מאיית ג'וס עם י'?

  את האמת אני רואה את העונה הזו בחוסר חשק. לא התלהבתי מהפרק למרות שכן, סוף סוף נראה שהחיכוכים במועדון מגיעים לשיא מעניין ואני לא רואה איך הם משאירים את השד בבקבוק. הפיצוץ הקרב ובא זה כנראה הדבר היחיד שמשאיר אותי.

  גם אני לא מבין למה זהות אביו של ג'וס אמורה לנדות אותו מהמועדון. למה שהם יהיו גזעניים כלפי שחורים אבל לא כלפי הלטיניות של ג'וס? כולם יודעים שהוא פורטו ריקני.

  לפחות משחקי הבילוש המעצבנים של ג'מה נעצרו והיא סיפרה לטרה בדיוק מה העניין. אבל נראה שעכשיו טרה השתכנעה או עוד פעם דוחה את גילוי העניין לג'קס ודוחפת את המכתבים במחסן. הם חייבים להניח את כל הקלפים על השולחן בעונה הזו, גם לגבי מותו של JT שלקליי ולג'מה כנראה היה חלק בעניין.

  אני ממש ממש לא מקווה שהסצנה של אסנר מזהה את שריף איליי בבית החולים לא תשמש כלברג' שבו המועדון יוריד את המשטרה מהגב שלהם. נמאס משריפים מושחתים או כאלה שמעקמים להם את היד כדי לעצום עין.

  רק לי היה מוזר איך ההצבעה בסוף הפרק התבצעה לאור הסצנה הראשונה בפרק בו ג'קס וקליי מונים מי לצד מי?
  ג'קס אמר שצ'יבס בטוח יצביע כן בגלל שהאירים מספקים נשקים בכמות רבה ולכן צריך ארגון גדול כמו של המקסיקנים שיקחו כמויות שכאלה. ואז הוא הוסיף שגם האפי וגם טיג איתם.

  בהצבעה גם צ'יבס וגם האפי הצביעו נגד. או שג'קס קרא את המפה באופן ממש רע או שהם רצו להדגיש שההצבעה עברה בזכות קולו של קוזיק שג'קס חשב שיתנגד בגלל שהוא מכור סמים לשעבר. כך או כך, זה היה משונה.

 • בד"כ אני מאיית בלי י'. לא זוכר את מי ראיתי מאיית פה עם י', אבל החלטתי לנסות את זה הפעם. כשתבתי "ג'וס" בביקורת קראתי את זה כ-Joss ודווקא "ג'ויס" לא קפץ לי לראש כמשהו אחר.

  אני לא רואה שום דרך שבה יוכלו להשתמש בגילוי החדש על רוזוולט נגדו, כמו גם המופרכות (כרגע לפחות, לטעמי) שמאחורי המידע שמחזיק השריף על ג'וס. כשחושבים על זה, אנסר מאוד קרוב לג'מה ויתכן והוא יעביר לה את המידע על השריף וכך היא סתם תיקח חלק בקו עלילה מטופש. מה היא כבר תעשה, תחטוף תינוק בשביל הרוזוולטים?

  אני מניח שג'קס לא קרא את המפה נכון, בעיקר כשהמועדון נמצא בבלאגן רציני ושום דבר כבר לא בטוח. לא זכרתי מה הייתה הנטייה של צ'יבס והאפי, אבל קוזיק אכן הפתיע.

© עידו ישעיהו