בחוץ

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.01

לא מזמן הבעתי מעט חוסר חשק לקראת העונה החדשה, אבל היום לקראת הפרק דווקא רציתי לראות אותו. בזמן הצפייה הבנתי את שתי הגישות של עצמי. מצד אחד היו שם כמה דברים מצוינים, ומנגד נראה לי שקצתי קמעה בסיפור הזה. אחרי פרק פתיחת העונה אני מרגיש יותר מתמיד שצריך לקבוע יעד לסוף הסדרה, בדומה לאופן שעשו "אבודים" ו"שובר שורות", או לפחות לעשות גיים צ'יינג'ר שיטרוף את כל הקלפים. כרגע נראה שמאגר הרעיונות דל, ואחרי העונה הקודמת המאכזבת דווקא ציפיתי לעלייה, או לפחות לשמירה על הרמה של פרק הסיום המעולה. אבל זה בסדר, אני לא שופט רק על סמך הפרק הראשון, וגם זה לא שהוא היה רע. רק גרם לי קצת לחשוש להמשך מבחינה יצירתית.

ספיחיה של העונה הקודמת הבינונית התבטאו עבורי בעיקר בנשים. הן פשוט לא מעניינות אותי. נכון לעכשיו נראה שהמערך מוקם כדי ליצור קרע בין השתיים. ג'מה אומרת לה שהיא אוהבת אותה, למען השם – מכאן יחסיהן מן הסתם לא הולכים להשתפר, ואני לא אוהב את הבוטות הזו. עם הבטחתו של ג'קס לטארה, הבטחה שאני לגמרי בעדה אגב, תחושת הדז'ה וו ניצבת עיקשת. ההבטחה הזו מהדהדת לדברים הזהים שאמר לה בעונה הראשונה, ובנוסף שוב מרתיחים בפינג'ן על אש קטנה את המתיחות בין ג'קס לקליי, בדומה לעונה השנייה. במקביל שוב ישנו גוף אכיפה שיושב להם על הזנב, הגם שביתר שאת מאשר בפעמים הקודמות (חיפשתי את לסטר פרימון שם בחדר [1]). אי לכך קשה לי לא לחשוש מדשדוש, אבל האמת היא שאני גם מצפה ומקווה לראות איך אופתע.

בינתיים ההפתעה בסוף הפרק הראשון הייתה מצוינת בעיניי. האופן שבו קמו SAMCRO על הרוסים היה נהדר ובלתי צפוי. רק עסקים. זריקת הגופות בשטח הפיתוח הייתה סיומת מעולה ומצמררת, וטוב שהראו לנו את ג'קס רוצח בדם קר דווקא בסכין, להזכיר לנו שעם כל הכבוד לכוונותיו הטובות, הבחור הוא רוצח שקרח זורם בוורידיו. אמנם לא בטוח שהוא משווה את הזוועות שמייצר אוטו בבית הסוהר – קורט סאטר מסדר לעצמו את המעשים הכי מחרידים – אבל רוצח בכל זאת.

 

[1] ומצאתי רק את רוני מ"המגן", בלי זקן או שפם או צלקת. אני ממתין לאיחוד המרגש בינו לבין לם.

 • Saturn

  לא הבנתי מה בדיוק הסיבה שבגינה הם יוצאים נגד 'רמות צ'ארמינג'. הדבר היחיד שקליי אמר זה שמדובר בפרוייקט דיור שלאנשים בצ'ארמינג אין כסף בשבילו.

  • התייחסו לזה בעונה הקודמת – ברגע שצ'ארמינג תשנה את פניה כך ואוכלוסיה מבוססת יותר תגיע לעיירה, היד החופשית יחסית שהייתה להם תיקטע.

 • – אכן יש תחושה של חזרה לאחור, עם התכנית של ג'קס לעשות מכה אחת אחרונה ולפרוש לעתיד חדש עם משפחתו הצעירה. מה ששונה אחרי שנה וקצת בכלא הוא שהפעם ג'קס לא רק רוצה לחתוך מהמשפחה והמועדון, הוא גם מרגיש שהמועדון מת (אחרי שבשתי העונות הראשונות הוא תכנן לתפוס פיקוד ולקחת את סאמקרו לכיוון חדש); והוא גם פיתח טינה לאביו המנוח (והפחדן, לדבריו) שידע לברוח לזרועותיה שלאישה אחרת, אבל בספו של דבר חזר הביתה אל גורלו המר ולא העז להציל את שני בניו ששילמו מחיר יקר כל אחד בדרכו. מעניין יהיה לראות איך זה יעבוד בשביל ג'קס הפעם.

  – למרות זאת, ג'קס ממשיך לפעול בדרכיו האלימות של המועדון, דם תחת דם. הרוסים שילמו על בגידותיהם, וטוב שכך. אפילו מצאו דרך להיפטר מהסוכן הסמוי מבלי שמישהו בסאמקרו או אתל הרוסים יעלה עליו. הייתי בטוח שאוטו (או קורט סאטר) מיצה את דרכו בעולם הזה ולכן התאבד, אולם שמחתי לגלות שזה היה בסה"כ ניסיון התאבדות מזויף כדי לנקום ברוסי שדקר את ג'קס. פחות שמחתי לראות את הבחור חוטף סכין לתוך המוח.

  – בחזרה לסעיף הראשון, גם קליי וגם ג'קס בונים על עסקת הענק החדשה במטרה לפרוש, כל אחד בדרכו ומסיבותיו. בגלל זה הם חייבים לשתף פעולה, אבל בתור מייסד ובנו של מייסד אחר, האם המועדון ייפול אחריהם? ומי בכלל מבטיח שמשרד התובע לא יפיל את סאמקרו וכל הסובבים אותו לפני כן?

  – הצצתי בביקורת לפני הצפייה וראיתי את אזכור שמו של רוני מ'המגן' ואז גם מצאתי את שמו ברשימת הקרדיטים, כך שציפיתי לו. בתחילה חשבתי שזה עוזר התובע לינקולן, עם שיער ארוך וזקן, עד שמבט מעמיק בפניו אישר שזה לא הוא. כשלבסוף הוא אכן הופיע, חבל שקיבל רק משפט אחד. עכשיו רק חסר שמייקל צ'יקליס יפסיק להתבזות בניסיונותיו העלובים להפוך לגיבור על (דווקא יתאים לו לגלם את ג'אגרנאוט בסדרת הסרטים החדשה של האקס-מן) ויגיח להופעת אורח. אם וולטון גוגינס יביא איתו את חבריו הרדנקים מקנטאקי ויהיה לנו מפגש מרגש.

  – בגזרת הנשים: אני מחבב את מגי סיף כשחקנית עוד מימיה ב'מד מן' אבל את טארה התקשיתי לסבול עד היום. משום מה, הרגשתי השתנתה בפרק הזה. יכול להיות שהאימהות עשתה לה טוב. הקשר שלה עם ג'מה נראה טוב וכ"כ צפוי שהוא הולך להתפוצץ. ג'מה תמיד חייבת פתקים ומכתבים שיגרמו לה לבחוש בקלחת ולהשליט סדר. ג'קס אמר עליה ש"היא בסה"כ אולד ליידי" כאילו הוא לא יודע שלאמו יש השפעה חזקה מדי על המועדון. המבט של ליילה מעבר לכתפו של אופי כשהתחבקו לפני שהתארגנו לחתונה לא היה מוזר? בגלל זה הנדר שלה מתחת לחופה ("מבטיחה להיות נאמנה") נשמע לי חשוד. אאל"ט, השניים רמזו לכך שהיא בהריון, ועם העובדה שבשנה האחרונה אופי היה עסוק בלנהל את שארי המועדון לבדו, יכול להיות שהיא התפתתה לבגוד בו? רק הזמן יגיד.

  – אני לא בטוח מה מזעזע יותר: צ'אק כרות אצבעות כמעט לחלוטין, או צ'אק עם ידי עץ.

  – אונסר תמיד הזכיר לי את רוני ג'יימס דיו, אז גיחכתי כשג'מה עקצה אותו על כך שהוא "חי כמו כוכב רוק". חוץ מזה, כמה שנים הוא כבר גוסס מסרטן? ישבתי שבעונה הראשונה נשאר לו לא יותר משנה. הדבר היחיד שאני אוהב בדמותו זה היחס המחבק שהוא מקבל מקליי וג'מה, בעיקר ג'מה. רק אז רואים את הצד הטוב באמת של ג'מה, שדואגת לאדם כ"כ קרוב שתמיד היה שם עבורה, ולא מתוך מחויבות משפחתית כלשהי (לא שאני טוען שהיא לא אוהבת את ג'קס ואת נכדיה, אבל היחסים עם ג'קס ידעו הרבה מורדות ומשברים מאז הפרק הראשון שאני לא יכול להימנע מהמחשבה שעם כל האהבה והקשר בין השניים, יש בה גם הרבה איבה וטינה כלפי בנה).

  – אם כבר מדברים על אונסר והסרטן: עם הבעיות הרפואיות של קליי ורצונו לפרוש, ועם פייני החולני גם הוא, האם זה אומר שעם תום הסדרה נקבל ספין-אוף שבו הם מבלים את שארית ימיהם בבית אבות, משתלטים על סצנת ההימורים המחתרתית והסחר בתרופות מעוררות חשק במקום? אם יש סיכוי שאוטו יקבל חנינה מתישהו, אפשר גם לשלוח את המתנקש העיוור לארח להם חברה.

  – טיג, בובי, צ'יבס ושאר החבר'ה הקבועים די היו ברקע בפרק הפתיחה, לטובת דמויות ראשיות יותר והיכרות עם דמויות חדשות. מקווה שבהמשך הם יקבלו מעט יותר זמן מסך (טיג-קוזיק הסתמנו כצמד חמד על בסיס יחסי אהבה-שנאה כבר בעונה הקודמת ואחרי הסולחה יהיה חבל להתעלם מהברומאנס הזה; טיג-האפי יכולים לבלות במועדוני חשפנות של פרות רוסיות כמה שהם רוצים, כל עוד אף אחד מהם לא ינפנף לראווה באיבריו המוצנעים; ג'וס, כרגיל, הטמבל המתמיד, שאפילו "המתמחה" הכי עלוב לא יצליח לתפוס את מקומו).

 • כן, קרוסאובר "צדק פרטי"!
  אני מקווה שרוני יקבל תפקיד בשרני יותר בפרקים הבאים, נראה לי מוזר שקורט סאטר יביא אותו רק בשביל זה.

  גם אני שמתי לב למבטה המוזר של ליילה, אבל ייחסתי את זה לפרפרים בבטן לקראת החתונה. נאיבי מצדי, כנראה.

  • שמתי לב למבט שלה אולם אחי הוא זה שהעיר בקול בנושא בזמן הצפייה. הייתה לי נטייה לחשוד שמשהו לא בסדר, אבל עד ששמעתי את נדרי החתונה הייתי מוכן להאמין שאלו בסה"כ חששות טבעיים מהיום הגדול.

   אולי אני טועה והנדרים הם רק ביטוי למה שבאמת חשוב לכל אחד מהשניים במערכת היחסים: לאופי זה האהבה שלו כלפי ליילה ולילדים הלא משותפים, וכמובן הרצון העז להגן עליה, במיוחד מהמקום ממנו הוא מגיע. לליילה חשוב להבטיח שהיא תהיה נאמנה לעד, בגלל העבר המיני שלה.

   ד"א, סיום הנדר בנוסח הכה סאמקרואי היה משעשע, אם לא היו שם הילדים של אופי וליילה שצריכים לשמוע שאבא ירכב על אמא כמו שהוא רוכב על האופנוע שלו.

   • כן, קיוויתי שהם לא מבינים למה הכוונה.

© עידו ישעיהו