בוסטר

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 16/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר 'ילדי האנרכיה' 4.02

גשם של שוקולד

לאחר פתיחה מעניינת לעונה הרביעית שבסיומה נקטלו פטלובה וצוותו, השלכות המאורע לא מאחרות להגיע. ראש העיר והיזם המנוול הייל כמובן מסמן את הילדים כאחראים להשלכת גופות הרוסים בשטח מכרה הזהב שלו. שריף רוזוולט מקבל לידיו מקרה טבח ומחויב כעת למצוא את האשמים במהרה, מה שמוביל אותו להוציא את תסכוליו על המועדון של הילדים ולרצוח את השולחן העתיק שלהם (רדווד הזקן הוא הקורבן שהכי כאב לי עליו עד כה; למי אכפת מכמה רוסים עם קליע בראש?) דווקא לינק פוטר [1], עוזר התובע הארצי, נראה רגוע למדי אע"פ שאיבד את החפרפרת היעילה שלו שבתוך ארגון פטלובה. כתוצאה מכך, צוותו מתפזר והוא נותר רק עם עובד אחד (דיוויד ריס סנל כמובן, הלא הוא רוני מ'המגן') בהמתנה לצעד הגדול הבא של סאמקרו. לינק נראה קשוח, מתנהל ברוגע, בעל שיער פנים מושקע ורעמת שיער מתנפנפת, רוכב על אופנוע ולובש בגדי עור – ולא מתבייש לשתות שוקו. הרגע הפכת לדמות האהובה עליי בסדרה, מר פוטר.

בגזרת נשות המועדון אנחנו מקבלים הקבלה מיידית בין שלוש הבולטות שבהן: ג'מה מעורבת לחלוטין בעניינים כשקליי מודה בפניה ללא היסוס שהרצח של הרוסים הוא "חלק מהתכנית". טארה רוצה גם היא לדעת הכל וג'קס לא מסתיר ממנה את האמת. רק אופי משקר לכלתו הטרייה, מה שמוסיף לחשדותיי מהפרק הקודם שלמרות החתונה, משהו לא תקין ביחסים ביניהם. אין לי מושג מתי אופי ביקר לאחרונה במקום עבודתה של ליילה ומיהו הבוס הנוכחי שלה, אבל "גירל און גירל אקשן" נשמע לי כמו כיסוי להמשך עבודתה עם גברים, מה שבטח לא ימצא חן בעיני אופי כשהאמת תתגלה. אם להוסיף לכך, בהמשך הוא אף מודה בפני ג'קס על חששותיו מפני הסתבכות פלילית עתידית ומכך שליילה לא תוכל להתמודד עם היותה אם חד-הורית ואשת אסיר כמו דונה המנוחה. היי, אתה הצעת את המיטה וכו'.

תכנית הפרישה של קליי נחשפת כשיחד עם ג'קס הוא נפגש עם קרטל מקסיקני בתיווכו של אלוורז מנהיג בני המאיה. ומי עומד בראש הקרטל? דני טרחו, לו רבים ציפו מרגע ההכרזה על הופעתו בעונה החדשה [2]. חרף התנגדותו של ג'קס, כמו גם שאר חברי המועדון, למעורבות בעסקאות סמים (בתמורה לרכישת מלאי הנשק הטרי של סאמקרו המועדון גם צריך להוביל סמים בעסקה של הקרטל עם המאיה, בעבור חופן דולרים שמן מאוד), האחרון מוצא פרצה ומנצל את המצב לטובת עסקה שתבטיח לו פרישה יחד עם קליי, כשיגיע זמנו, כתנאי לתמיכתו בעסקה. אהבתי שעל הדרך ג'קס גם מציע את אופי כמנהיג הבא. לא שנראה שיישאר לו מה להנהיג בקרוב.

המועדון עצמו מתחיל להרגיש את עמודי התמיכה רועדים כשכמעט אף אחד לא מסכים לתמוך בעסקה עם הקרטל, לפחות לא במבט ראשון. מי שמהווה את קול ההיגיון מאחר וג'קס מצדד בפאפה מורו הוא בובי, שמבין שהמועדון גוסס. מעניין יהיה לראות אם טיג יקשיב לו ומה זה יעשה ליחסיו עם קליי. תמיכה גורפת בהצבעה תתקבל ככל הנראה בזכות תפקוד הקרטל כחיל הפרשים בתקרית של ג'קס ואופי עם צוות של רוסים נקמניים שאורבים לשניים במאגר התחמושת האינדיאני של המועדון. איך רומאו ושות' ידעו מתי ולהיכן להגיע? יכול להיות שהם הלשינו לרוסים במטרה להיראות טוב בעיני סאמקרו? לאאאא…

קו העלילה שהכי פחות מעניין אותי כרגע הוא נבירתה של טארה בענייניו של ג'ון "הפחדן" טלר המנוח והמעורבות של ג'מה ואונסר בנושא. לא מן הנמנע שזה יתרום לעימות הסופי לפני שקליי וג'קס יפדו את כספי הפרישה, אבל התחושה היא של מחזור חומרים שהוצגו לנו עוד בתחילת הסדרה. אין משהו מעניין אחר שאפשר לעשות עם ג'מה? מאז שיצאה בזול מהאישום ברצח, נראה שלקורט סאטר וכותביו אין מה לעשות עם הדמות שלה (ג'קס אומר כבר פרק שני ברציפות שהיא "בסה"כ אישה, לא חברת מועדון", שוכח את המהות המשפחתית של סאמקרו והתפקיד של ג'מה כ"ביג מאמא". אבל מה כבר אפשר לצפות ממישהו שמאס בדרכי המועדון?) גם אונסר, שכבר היה אמור למות לפני שתי עונות נגרר אחרי חברתו משכבר. אני בטוח שעמוק בפנים הוא מתפלל שהסרטן יהרוג אותו כך פתאום או שיתעורר בו האומץ לפוצץ לעצמו את המוח.

בסיומו של יום רע במיוחד (לא לשכוח שזה בסה"כ היום השני שבו הגרעין הקשה של סאמקרו נמצא מחוץ לכלא) שבו המועדון נותץ והושחת ע"י שריף עצבני במיוחד [3], טארה מחליטה להביא קצת שמחה למשפחה המורחבת – להזכירכם, לה ולג'קס אין כוונה להיות חלק ממנה בעתיד הקרוב – ומכריזה על ארוסיהם. כמו ג'קס, כל הצהרותיהם על התנתקות חד-צדדית לא שוות הרבה כשאחד ממשיך לקחת חלק בפעולות האלימות והלא חוקיות של המועדון והאחרת מנסה לתרום לאווירת הצופים החברית של סאמקרו על כל מעגליו.

בינתיים, נכון לפרק שני, נראה כי העונה נמצאת על המסלול הנכון למעט כמה בעיות, שתמיד היו מנת חלקה של הסדרה. כל עוד נמנע מאיתנו המסע המעיק לאירלנד מהעונה שעברה, מה טוב. מעורבות עם הקרטל אך פעם לא מסתיימת באופן חיובי, ועל כך יעיד דני טרחו שדמותו קצרת הימים ב'שובר שורות' שילמה על בגידתה. הפעם הוא נמצא בצד השני של המטבע, כראש הקרטל. אני רק מקווה שהם לא יהפכו לדאוס אקס מכינה של העונה, שפי שקרה הפרק, ויצוצו בכל הזדמנות כדי להציל את האופנוענים השעירים מכל צרה שלא תבוא. יהיה חבל אם הסדרה תיפול גם לקלישאה הזו.

 

[1] לפני מספר ימים, אחרי הפסקה ארוכה, חזרתי לצפות ב'צדק פרטי' ובמקרה השחקן שמגלם את לינקולן, ריי מקינון, הופיע שם בתפקיד אורח של רוצח שכיר. צופי 'דדווד' – שאיני נמנה ביניהם – בטח יזהו אותו גם משם, כך ע"פ הרזומה שלו.
[2] למרות שאהבתי את הופעתו של טרחו בפרק, יותר התרגשתי לראות את המשך האיחוד-הלא-ממשי בין בוגרי 'המגן'. הפעם: בניטו מרטינז (קפטן אסוודה) כיד-ימינו של רומאו (טרחו). דווקא הפעם קוזיק (קני ג'ונסון) אוזכר בשמו בלבד.
[3] שוב סאטר והכותבים ראויים לציון שלילי על כך שדחפו לנו לפנים את עצם חורבן המועדון ההולך ומתקרב, בכל המובנים.

© עידו ישעיהו