נדחק לפינה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 22/08/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר שובר שורות 4.06

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/episode-6-walter-white-3.jpg

על הבוקר היום, עם הקפה הראשון והעיניים הטרוטות, ראיתי בפיד שלי בפייסבוק את ההפניה לביקורת על הפרק השבועי ב-HitFix פרי עטו של המבקר החביב עלי, אלן ספינוול*. בהפניה היה כתוב, "הנה הסיבה לכך ש'נלחץ לפינה' הוא הפרק החביב עלינו בעונה עד כה". זה אמנם לא הקפיץ לי את הציפיות – הרי באופן כללי אני לא מבין את ההתעלפות הביקורתית מהסדרה – אבל כן קינן בפאתי מוחי כשבאתי לצפות הערב.

עכשיו, אחרי הצפייה ולפני הקריאה של הביקורת המלאה של ספינוול, אני יכול לומר שבעיניי זה רחוק מלהיות הפרק הטוב ביותר העונה. התואר הזה עדיין שמור לפרק הקודם שבו קליעים חוררו משאית של גאס. הנוכחי, לעומת זאת, לקה בתסריט בוטה מדי, כזה שלא איפשר לי להתעלם מהתפרים.

את ההתחלה דווקא אהבתי. אחרי הפרק הקודם ציינתי שחסרה לי השיחה בין סקיילר לוולט בעקבות הארוחה אצל האנק ומארי, והנה הפרק הזה מתחיל ממש משם, מיד אחרי הפתיח. חשבתי שסקיילר תכעס עליו, אבל האמפתיה שלה כלפיו תפסה אותי בהפתעה, האופן שבו אחזה בידו וחששה שמעשיו מונעים מתוך פחד. אבל לא, אם היה איזשהו ספק מה מניע את האיש, מה מבעבע בו ומנחה אותו, הרי שוולט טרח להבהיר זאת מיד: הוא לא בסכנה, הוא הוא הסכנה. הוא זה שדופק בדלת. היבריס זך ומזוקק, כמו המת' שוולט רוקח.

אותה גבהות לב מגיעה גם בשיחה שלו עם ג'סי לאחר מכן. הוא מפגין את החריפות השכלית שלו כאשר הוא מפענח בדיוק את האופן שבו גאס ומייק המחיזו את השוד כדי לבחון את ג'סי. לא בטוח שהמסקנה שלו היא נכונה באשר למניעיהם, אבל את ההתרחשות הוא הבין לאשורה. ואז הוא אמר את המשפט הזה, השקוף מדי, הבוטה, המציק: "It's all about me!". בחייאת, הבנו את הגישה שלו גם בלי זה. מספיק לנו לראות אותו מול בוגדן – אם כי במקרה הזה עוד ניתן להבין את הרצון שלו לנקום – ובמשחקי הכוח שלו מול גאס כאשר שכר את שלוש הנשים לנקות את המעבדה.

כמו בכל מעשיה על יהירות שכזו, ברור שמה שיגיע הוא המפלה, מה שהופך את השלב הזה – שכתמיד בסדרה הזו, דומה כי הוא מתארך עוד ועוד – למשעמם ורפטטיבי. הגיע הזמן לעבור לשלב אחר או לפחות להסיח את הדעת במשחקי חתול ועכבר עם האנק. אלה אמנם כבר היו בעבר, אבל לפחות לא נטחנו עד דק וללא ספק יעוררו עניין. זה לא שבחזיתות האחרות המצב טוב יותר. הסיפור של ג'סי עם המכורים היה הרבה פחות אמין מאשר הצלתו הנועזת בפרק הקודם. לחפור בחצר? באמת? נראה כמו הפלצה תסריטאית. כדי להוסיף חטא על פשע, כל הסיקוונס עם המארב והמכורים ארך אף הוא יותר מדי זמן, והחיוך העקום של מייק למראה מעשיו של ג'סי הרגיש לי אף הוא כהאכלה מיותרת בכפית. אני בעד ג'סי ומקווה שמייק וגאס מחבבים אותו, אבל לא צריך לדוש בפואנטה הרבה אחרי שהבנו אותה. אחרי הפרק הזה נותרו רק שלושה פרקים עד לסוף העונה, הגיע הזמן להעביר הילוך.

 

 

* כעת אחרי הכתיבה עלעלתי בביקורת של ספינוול ויש שם יופי של השוואה, אגבית אבל מרתקת, בין וולטר ווייט לדון דרייפר. בדיוק הסיבה שאני אוהב לקרוא אותו.

תגיות:
 • אני מסכים איתך שזה לא הפרק הכי טוב בעונה (אולי הוא מתחרה על המקום השני).

  אם כבר ביקורות חיצוניות, אני אוהב לקרוא את הסיכום השבועי של טים סורט בטיוי.קום:
  http://www.tv.com/breaking-bad-goodbye-mr-white/story/26538.html?tag=hotspot;gumball;1

  גם הוא רואה את זה כפרק הטוב ביותר בכונה. אבל בראש ובראשונה, הוא מתאר בהתלהבות את הפיכתו של הייזנברג לצד הדומיננטי באישיותו של וולטר.

 • Saturn

  ווטף? רק עוד 3 פרקים לסיום העונה? אתה בטוח?

  עוד פרק שהתחיל בהבטחה לכך שהנה העונה נכנסת לשוונג אבל נמתח,נמהל ומדלל בכל רגע שעובר. עונה פח. בעונות הקודמות אומנם היו הרבה דברים שעצבנו אותי ושיצאתי כנגדם אבל אני מניח שהאמרה בעסקי הבידור שכך שעדיף שישנאו אותך מאשר שיהיו אדישים לגביך היא נכונה. אדישות גמורה לעונה עד כה. ההתקדמות העלילתיות או סתם קטעים נחמדים הם כמו טיפת מים בודדת באקלים צחיח שרק נעשה יבש יותר ככל שהזמן חולף.

  נצטרך לסמוך על וולט וטפשותו וכתיבה 'נוחה' כדי שיקרה משהו. אני מסכים שהפרק חטא ב spelling out של התובנות בו. גם בסצנה של וולט ו-ג'סי וגם עם וולט ובוגדאן. שוב הסדרה מנסה להזכיר לנו את הרגשת הסירוס של וולטר שלכאורה הייתה אחת המניעים שלו לפצוח בקריירת הסמים ולדבוק בה. זה אף פעם לא היה טיעון משכנע בעיניי וזה לא עוזר כשהסדרה תמיד שולפת את זה ברגעים מסויימים. הם נראים ככאלה שמנסים לשכנע את עצמם בחשיבות ההיבט הזה.
  וולטר צריך לפתוח מילון ולקרוא את ההגדרה תחת 'להגן'. לא, מה שעשית כל הזמן הזה לא נקרא להגן על משפחתך, תשתוק. יפה שאמרת לג'וניור שהמצב אליו הגעת הוא כתוצאה מבחירותך ולא בגלל מעין מחלה בלתי נשלטת, אבל אני רואה ששום דבר לא השתנה בכך שאתה אומר שאתה עומד מאחורי ההחלטות האלה.

  אין לי מושג מה היה הקטע עם סקיילר הפרק אבל לפחות היא אמרה את משפט הפרק ואת המשפט שיכול לסכם את הסדרה הזו: 'אני כאן כדי להגן על המשפחה מהבן-אדם שמגן על המשפחה'.
  מה לעזאזל היה הקטע עם הטלת המטבע. השרטוטפסיפספסל שמציין את כיוון 4 המדינות הבנתי, ואני מניח שהיא רצתה להשאיר לגורל את ההחלטה אם לעזוב למדינה אחרת, אבל אז היא העבירה את המטבע מקולראדו למדינתה הנוכחית. אוקיי…למה כולם מתנהגים כמו מטומטמים בסדרה הזו כשצריך להגיע להחלטה? תוחזר העורכת-דין מעונה שעברה לאלתר!

  אז הויכוח הסתיים. ג'סי אכן השתמש בסמים בתחילת העונה. לדעתי הוא הוא אזר אומץ במארב עם מייק בגלל הרעיון שוולט החדיר לו לראש. וכמובן מייק מציע סנדוויצ'ים ארוזים ועטופים הצטייר בעיני ג'סי לקצת יותר מסודר,עשוי ומבויים. אני מניח שלמסוממים יש קבעון עם חפירות או כל פעילות שמציעים להם שלא ברור מתי תגמר.

  יאללה כבר, תארגנו את הפגישה בין גאס לקרטל, שיקרה משהו ממשי עם האנק והחקירה. Move it already.
  "שמיים נופלים" כבר הייתה עדיפה. ההודעות שלי על הסדרה מתארכות בהתאמה לחוסר המעש בפרק.

  • לא, טעות שלי. בלוח השנה הטלוויזיוני שאני משתמש בו מופיע רק עד פרק תשע. הצלבתי את המידע הזה ברשימת הפרקים בויקיפדיה וגם שם מופיעים תשעה פרקים. עכשיו לאור תהייתך בדקתי עוד יותר לעומק ומסתבר שיש 13 פרקים כתמיד. המחשבה הראשונה שלי הייתה 'חבל'.

   http://www.thefutoncritic.com/showatch/breaking-bad/listings/

  • אה, ואיך הבנת שג'סי השתמש בתחילת העונה? פספסתי משהו? להפך, הוא אמר הפעם למייק שהוא לא משתמש.

   • Saturn

    חשבתי שהרעידות שלו במסעדה מעידות על זה שהוא עובר גמילה והוא אמר שם משהו על 'using' אבל עכשיו כשבדקתי בתרגום הוא אמר 'לילה עכשיו, אני לא משתמש', למרות שמוזר שהוא ירעד כך בגלל קור.

    • אני חשבתי שהוא מתכוון לכך שהוא לא משתמש בלילה, אבל אין בזה היגיון… רעידות בגלל הקור זו בטח התשובה הנכונה, בטח כשנראה שג'סי כמעט ולא אוכל וסובל מחוסר אנרגיה.

     • הומר

      איך שאני הבנתי את זה, אני לא חושב שהרעידות הן מקור, אני חושב שזה פשוט סוג של קריז, ואני מניח שהקטע עם הלילה הוא כי כנראה התחושות האלה מתעצמות בשעות הלילה.
      אגב, למה "לילה עכשיו, אני לא משתמש" אומר שהוא רועד דווקא מקור ולא בגלל חסור השימוש בסמים? אני צופה בסדרה רק עם התרגום והאמת היא שכשקראתי את זה ישר קישרתי לסמים.

      • Achiya Fried

       הלו? ברור שהוא בקריז. הקטע עם הלילה היה בסך הכל תירוץ.. (בסטייל של- אני בוכה? מה פתאום, נכנס לי גרגיר חול לעין…)

       • אני תוהה אם נגלה את התשובה במהלך העונה. בינתיים לא הראו לנו אותו משתמש אפילו שהיו מספיק הזדמנויות, בעיקר במסיבות הבלתי פוסקות בביתו.

© עידו ישעיהו