כלב בעיות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/08/2011 בקטגוריה ‏כללי, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 4.07

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/Episode-7-Jesse-2.jpg

וואו. אני חושב שזה הפרק הראשון שבסדרה שבאמת הצליח להפיל אותי בגלל הדרמה שבו, ולא מפאת התרחשות מטורפת כזו או אחרת. אני מדבר כמובן על הסצינה של ג'סי במפגש הנרקומנים האנונימיים. אחרי ששה פרקים אנחנו סוף סוף שומעים מפיו על מה שעובר עליו, רואים אותו מקעקע את ה"זכות" הזו לקבל את עצמו כפי שהוא. צודק, לא כל אחד צריך לקבל את עצמו. התיאור הזה שלו על איך שהרג את הכלב למרות שלא נשך אף אחד, על האופן שבו הביט בעיניו התמהות בזמן שהוא "מרדים" אותו, היה שובר לב. דמעתי יחד איתו בפעם הראשונה בסדרה הזו, שלרוב אני חש בה סנתוז ומחשבות על רגש מאשר את הדבר האמיתי. הגיע הזמן, כדברי ג'סי.

המאבק שלו עם עצמו, השנאה העצמית לצד הקלות הלֵאָה שבה הוא מתנדב להרוג עוד מישהו, מקבלת משקל נגד עם ההפעלות שמייק וגאס עושים לו. על פניו זה נשמע כאילו הם באמת נעזרים בו, אבל תכל'ס ניכר שזה נעשה לשם תקיעת טריז בין ג'סי לוולט, וזה עובד. עבור ג'סי, וולט מגלם כרגע את השנאה העצמית שלו, את ראשו העף לאחור של גייל בזמן שירה בו, ואילו מייק וגאס שמעתירים עליו סמכויות ומטלות מאפשרים לו לברוח ולהיות חלק ממשהו – הוא אפילו צובע סוף סוף מחדש את ביתו המטונף. אבל בסופו של יום גם בחזית של מייק וגאס הוא לכוד בדיוק באותה מלכודת, כי בכל רגע הוא עלול למצוא את עצמו שוב יורה במישהו בשליחותם. זו הטרגדיה הגדולה שלו כרגע. אגב כך גם למדנו סופית שהוא אכן השתמש בסמים כל הזמן הזה, אלה שניחשו מוזמנים למחוא לעצמם כף.

התהליך שג'סי עובר בעונה הזו מרתק ונוגע ללב, אבל דומה שזה בא על חשבון דמותו של וולט. לא מבחינת זמן מסך אלא הוא פשוט הפך לא אמין. אם בעונות הקודמות היינו יכולים לפחות להבין את נקודת המבט שלו, הרי שבעונה הזו, ובאופן חד מדי בלי שום תהליך, הוא נעשה גחמני, אינפנטילי ורברבן בלי להשאיר מקום כמעט לשום מאפיין נוסף. אני כבר לא תוהה בנוגע לאיזו אמפתיה אנושית מצדו, אני מוכן לקבל את העובדה שהוא הפך לסוציופת לשמו, אבל לאן נעלמה הזהירות המחושבת, איה התושיה המרהיבה? נראה שדעתו השתבשה עליו כליל. מה לעזאזל הייתה הסצינה המטומטמת עם החראקות? ואז הוא שורף את הרכב?! יתר על כן, מאוחר יותר הוא אומר לסול שלא ילאה אותו בפרטים אלא יביא לו את השורה התחתונה. מעבר לעובדה שסול ניקה את זה בקלות רבה מדי, אין שום דבר אמין במהלכים הללו של וולט, זה פשוט לא מתיישב עם דמותו, אגו או לא אגו. גם אם הוא אמור להתחרפן כליל בסופו של דבר, הסופו-של-דבר הזה הגיע בבת אחת.

בינתיים וולט ממשיך לנסות לנצל את ג'סי לצרכיו, כלומר לרצח גאס. משחק על המצפון שלו ונותן לו כמה תזכורות כואבות על הדברים שגאס עשה לו ועל אלה שהוא כנראה עדיין רוצה לעשות לו. ג'סי קורא אותו בקלות אבל גם נעתר באותה קלות. אבל מה, נראה שוולט לא יזדקק לג'סי, כי גאס מאוגף על ידי הקרטל מצד אחד ועל ידי האנק מהצד השני. סוף סוף מתחיל להיות מעניין.

תגיות:
 • יוני אנטון

  מסכים איתך ב 99.9%. לגבי האם חזר להשתמש או לא, ההודאה שלו לא בהכרח נכונה – יכול להיות שזה רק תרוץ לחזרה שלו למפגש הנרקומנים אבל הוא בעצם בא רק כי הרגיש צורך להתוודות.

 • Saturn

  הקטעים עם ג'סי באמת היו הטובים בפרק ובעונה אבל לא יודע, לא יצאתי מגדרי מהפרק, כנראה בגלל הדברים האחרים בפרק. זה פשוט לא זה.

  וולטר ממשיך להיות דביל. אז סקיילר העירה לו לשמור על המכונית או משהו בסגנון אז שוב הוא נכנס לכאילו 'מוד' הזה שהכותבים מנסים לדחוף אותו לגרון הצופים על תחושת הגבריות של וולט, אגו ו'כבוד'. אז הוא 'עושה דווקא' ומאיץ במכונית עד הסף. כל הכבוד וולטר, כפיים. עוד בזבוז כסף, עוד בעיה להעלים, עוד החלטה מטומטמת. אתה מרגיש טוב עכשיו? עשית חראקות, איזה גבר.

  הדרך שבה תארת את וולטר העונה זה בדיוק מה שאני אמרתי כבר מעונה 2. הוא היה כך מאז. פשוט כבר נהיה קריקטורה. איך בדיוק חושבים שזו כתיבת דמות 'איכותית' זה נשגב מבינתי.

  לא חשבתי יותר מדי בעונה הקודמת שחלק מכך שגאס רתה להכשיר את גייל במקום וולטר היה כדי שהוא יוכל להקריב אותו לקרטל ובכך להוריד אותם מהגב. אז אני לא כל כך בטוח מה גאס עושה עכשיו ואם הוא רוצה להפטר מוולט או לא.
  זה מתקשר לכך לאכזבה שלי שהסדרה בכלל לא מתייחסת לרציחת גייל ולחקירת המשטרה מנוקדת מבטו של גייס. עם הקשרים שלו הייתי מצפה שהוא יהיה מעורה במצבה ושיפקח עין עליה ושהוא ינסה לשים את ידו על עותק של החוברת של גייל, צעד שיקרב אותו להפטר משירותיו של וולט.

  סוף סוף החקירה עברה פאזה אבל למען האמת זה היה פתאומי וקל מדי. האנק שוטח את ממצאיו בני השבוע פחות או יותר ובכך מוליך פריצת דרך. איך מחלקת הסמים והרצח לא יכולים לעשות את מה שהאנק עשה בכזו מהירות על רגל אחת תודות לכיתוב על האריזה וכישורי מתק-השפתיים שלו עם הבחורה בטלפון. מרגיש מעושה מדי, כאילו הם החליטו שבפרק הזה הם יעשו את ההתקדמות הזאת. מה עוד, שהם יכלו לשים את הסצנה הזה כמעט בכל פרק ובלי סצנות קודמות, מה שמוסיף להרגשה שבמקום שתהיה בנייה סבירה ועקבית הם עשו סצנת tell-all.

  • יוני אנטון

   נראה לי שגאס ויתר בשלב זה על החיסול של וולטר כי אין לו תחליף.
   האם קיומה של החוברת של גייל ידוע לגאס? אם כן אז הוא היה אומר לויקטור לקחת אותה. העניין של גאס בחקירה זה לא מי עשה את זה כי הוא יודע, אלא האם החקירה מובילה לויקטור.

   • יוני אנטון

    בעצם זה צריך לעניין את גאס גם האם החקירה מובילה לוולטר כי וולטר מוביל לגאס. גם חשיפת וולטר לכשעצמה תשבית את המעבדה.

   • Saturn

    זאת הנקודה. אם דרך הקשרים שלו, גאס היה מגלה שיש חוברת Lab Notes כפי שהאנק גילה, אז זה מאוד חשוב ויכול מאוד להיות שהיא תספיק כדי ל'הפריש' את וולטר. גם לא ברור לי למה גאס לא יחשוב שגייל ירשום הערות כאלו. גאס מכיר אותו וביקר אצלו וזה מתבקש שבחור שכמותו יהיו רשומות על העבודה. גם ראינו שהוא השאיר מספר סידורי על אריזת האוכל שפיצח להאנק את החקירה.

    קיצר, גאס היה צריך להתעניין ולעקוב אחר החקירה הרבה יותר ממה שנדמה שהוא עושה, והעונה כלל לא נגעה בהיבט הזה.

    מה גם, מסתמן פה פאשלה רצינית של גאס ושל הכותבים. אם גאס בחור כזה מסודר, מחושב ולא משאיר שום דבר למזל, איך הוא נתן לשכיר שלו (גייל) להנוג בכזה חוסר זהירות ללא ידיעתו ולהשאיר מסמכים רגישים ברחבי הדירה, ואחר כך כלל לא לנסות להשיג אותם או לחבל בממצאים ובמאמצי המשטרה.

 • מיקה

  מסכימה עם יוני. אני לגמרי לוקחת את ההודאה הזו בעירבון מאוד מוגבל.

 • טראפיק

  מסכים עם אלו שחושבים שג'סי לא השתמש. הוא מספר שהוא נקי ארבעה ימים כדי לפוצץ את המפגש, לא בהכרח כחלק מהאמת – שהרי הוא לא יכול לספר להם את האמת.
  ודווקא הפרק הזה הרגשתי התקדמות של ממש, שהרי כמה שפחות סקיילר = כמה שיותר התקדמות.
  אין לי כל כך תמיהות איך גאס לא סגר את הפינה של גייל, הסיפור הזה תפס אותו בלתי מוכן בעליל והוא הרג את ויקטור על עצם נראותו בדירה (וגם כמו שאני מפרש זאת, כדי להוציא את חמת זעמו על וולט שקלקל לו את התוכניות בצורה הכי אכזרית שאפשר).
  הדבר היחיד שלמעשה נשאר פתוח הוא מה הקרטל רוצה מגאס – עדיין את ראשו של וולט? ולמה גאס מוכן לשלם כופר של 50 מיליון דולר?

© עידו ישעיהו