עונת 2011-12: מעמודי הקומיקס אל המסך הקטן

לאחרונה, תודות לרווחים מאכזבים יחסית של סרטי קיץ מבוססי קומיקס (גם אם מדובר בז'אנר המייצג בלבד, גיבורי על) הועלו חששות שהרומן של הוליווד עם דפי העלילונים עומד להסתיים, זאת לפני שנולאן ובאטמן שלו חזרו לסיבוב שלישי ואחרון והאוונג'רס של מארוול ניסו להשתלט על המסך הגדול בפיקודו של ג'וס ווידון. יחד עם הצלחה בתחום סדרות האנימציה, בעיקר של DC\וורנר ברוס, בנוסף להשתלטות על נישת שוברי קופות הקיץ, מעניין שדווקא סדרות ה"לייב אקשן" (מישהו מכיר תרגום ראוי בעברית?) סובלות מחסך בדמויות קומיקס\גיבורי על. חוץ מ'סמולוויל', כמובן, אם לא פרשתם ממנה אחרי חמש עונות כמוני.

זה לא שלא היו ניסיונות להביא דמויות קומיקס למסך הקטן, כמו פלאש ו-וויצ'בלייד בשנות ה-90, או Birds of Prey בתחילת העשור הקודם. אבל למרבה הצער, 'סמולוויל' היא היחידה ששרדה לאורך זמן והשאירה חותם כלשהו. מעניין לגלות שדווקא סדרות גיבורי על ללא רקע קומיקסי הן אלו ששלטו בז'אנר בשנים האחרונות: 'גיבורים' בעלת העונה הראשונה המוצלחת ושלוש נוספות גרועות, שבסיומן נמוגה בשקט מטריד; 'הגלימה' חסרת הזהות והאופי; 'הבלתי רגילים' שחיקתה ללא הצלחה את 'ארבעת המופלאים' ו'משפחת סופר על', פגמה באמינותו של מייקל צ'יקליס והתחילה להראות שיפור רגע לפני שנפחה את נשמתה.

אולי כדי לתקן את הרושם המחריד של השנים האחרונות, רשתות טלוויזיה ומפיקים החלו לחזור למקורות, פשוטו כמשמעו. הידיעות והשמועות על פרויקטים מבוססי קומיקס החלו לצוץ בחודשים האחרונים. בין אם הם יצאו לפועל או לא, כדאי להכיר את דמויות הקומיקס שיתכן ויפציעו באתרי ההורדות במהלך עונת הטלוויזיה הקרובה, או זו שאחריה.

 

AKA Jessica Jones

בלשית פרטית עם אישיות מתוסבכת (כן, עוד דמות מתוסבכת מזן האוס; רק שהיא נוצרה שלוש שנים לפניו) שבעברה הייתה גיבורת על, אך פרשה בעקבות התעללות פיזית ומנטלית שעברה בידיו של נבל. ג'סיקה הפכה מאז לעיתונאית חוקרת, עברה מיחסי ידידות\יזיזות עם לוק קייג' לרומן של אמת, הקימה איתו משפחה וכיום פעילה שוב כגיבורת על, לצד אחת מקבוצות האוונג'רס בהנהגת בעלה. סביר להניח שסדרת טלוויזיה תעקוב אחר ימיה של ג'סיקה כבלשית, עם פלאשבקים אין שום קשר לג'יי ג'יי אברמס או לג'ניפר גארנרלעברה הכואב. יוצרים: בריאן מייקל בנדיס (כתיבה) ומייקל גיידוס (ציור).

סטטוס: טרום הפקה. נכון לסוף 2010 מליסה רוזנברג (סדרת 'דמדומים', 'דקסטר') הוחתמה כדי לפתח את הסדרה. מיועד לשידור ב-ABC, שת"פ ראשון עם מארוול תחת המטריה של תאגיד דיסני, שרכש את מו"ל הקומיקס לפני כשנתיים. בנדיס, ג'ו קסאדה (מנהל החטיבה היוצרת של מארוול) וג'ף לואב (ההוא שלקח חלק בהשמדת 'גיבורים') יפיקו.

 

The Incredible Hulk\הענק הירוק

הגיבור\מפלצת של מארוול שכבר זכה למספר עיבודים טלוויזיוניים (הסדרה הקלאסית עם ביל ביקסבי ולו פרינגו, סדרות מצוירות) והופעות על המסך הגדול שאיכותם ניתנת לויכוח (בבימוי אנג לי ב-2003, בכיכובו של אדוארד נורטון ב-2005) ועומד לקחת חלק מרכזי בסרט הקבוצתי של מארוול בקיץ הבא, The Avengers, הפעם בגילומו של מארק רופאלו.

ד"ר ברוס באנר היה מדען שעבד בפרויקט לפיתוח פצצת גאמה עבור צבא ארה"ב. רגע לפני הפעלת הפצצה חדר לשטח הניסוי פרחח צעיר, ריק ג'ונס. באנר נחלץ לעזרתו ונחשף לקרינת גאמה, שעוררה בו יצר אפל, זעם מדוכא שמשתחרר בדמות ענק ירוק, מפלצתי וזורע הרס בכל פעם שברוס אינו מצליח להפנים את רגשותיו. גרסה מודרנית לד"ר ג'קיל ומיסטר הייד, כפי שהודה בכך סטן לי לפני שנים. סיפורי האלק בקומיקס נעים בין אקשן הרסני, עם מפלצות ונבלי על, לבין קשקשת פסיכולוגית. מה שיבטיח דיאלוגים ארוכים ונשכחים על רקע אפקטים מגניבים. יוצרים: סטן לי (כתיבה*), ג'ק קירבי (ציור וכתיבה*).

סטטוס: לא ברור. מארוול הכריזה על הפרויקט, גם הוא בשיתוף ABC, בסוף השנה שעברה. מאז, יוק. לא ברור האם זה יהיה רימייק לסדרה מהסבנטיז, המשך\הקדמה לעלילות האלק\ברוס ביקום סרטי מארוול או פרויקט עצמאי לחלוטין.

* "שיטת הכתיבה של מארוול" בשנות ה-60 שפיתח לי, אז העורך הראשי והכותב העיקרי, הייתה לתת לצייר לעשות מה שהוא רוצה, לכתוב תקציר עלילתי ואז לתת לכותב להמציא את העלילה בפירוט ולהוסיף דיאלוגים. מעניין שלמרות זאת, לי סירב במשך שנים לאפשר מתן קרדיט משותף, כמו במקרה של ספיידר-מן אותו יצר יחד עם סטיב דיטקו, ג'יי.די. סאלינג'ר של תעשיית הקומיקס.

 

The Walking Dead\המתים המהלכים

סדרת AMC המבוססת על דרמת האימה של רוברט קירקמן חוזרת לעונה שנייה בסתיו הקרוב, אחרי הצלחה רבה בעונה ראשונה בת שישה פרקים בלבד (הפעם העונה תהיה ארוכה פי שתיים). המקור סובל מועדף קיטש ככל שהסיפור מתקדם (נכון לשליש הסדרה שקראתי) ואע"פ שהעונה הראשונה לקחה כמה עיקופים בדרך, היא סובלת מבעיות משל עצמה: דמויות מיותרות (ג'אקי הבינה זאת בעצמה סוף העונה הקודמת) או מעצבנות (לורי), דרמה מאולצת (רומן משולש שמשתהה מעבר לחמש הדקות שהוקצו לו) ואלמנטים חדשים אך בעייתיים (רדנק גזען ואלים, מדען אובדני שמגלה סודות שאמורים להתגלות בטבעיות). חלק מהבעיות הללו עשויות להיפתר עם החלפת מרבית צוות הכותבים והכפלת אורך העונה, אע"פ שבעונה הראשונה התסריטאים הצליחו למרוח את העלילה גם עם שישה פרקים בלבד.

אה, כן, העלילה: השוטר ריק גריימס מתעורר מתרדמת בת מספר שבועות אחרי שחטף כדור בחזה. הוא מגלה שאין אף נפש חיה בסביבה, כולל אשתו ובנו הקטן, חוץ ממה שנראה כמו מתים שקמו לתחייה. לאחר מסע קצר הוא מוצא את משפחתו ומצטרף לקבוצת ניצולים שהתאגדה לצורכי הישרדות. משם מתחיל מסע ארוך נגד איתני הטבע, המציאות החדשה וזומבים. המוטו: אל תיקשרו רגשית לאף דמות. ברצינות. יוצרים: רוברט קירקמן (כתיבה), טוני מור (ציור)

סטטוס: עונה 2, כאמור, תעלה לשידור בסוף אוקטובר. לשחקנים העיקריים ששרדו את העונה הראשונה יצטרפו בין השאר לורן כהן, סקוט ווילסון ופרויט טיילור וינס.

 

Powers

עוד יצירה של בריאן בנדיס, שקורמת עור גידים כסדרת טלוויזיה בימים אלו, אחרי עשור של ניסיונות הפקה כסרט או סדרה. פאוארס נוצרה בתחילת שנות האלפיים כשבנדיס עדיין היה כותב קומיקס פשע עצמאי עם פופולריות גדלה, רגע לפני שהוחתם במארוול והפך לכותב הבולט ביותר של החברה. מאז הסדרה – דרמת משטרה פאק CSIשעיקרה בפשעים המערבים כוחות על – עברה מביתה המקורי באימאג' לליין עצמאי של מארוול.

במוקד הסדרה עומד בלש מחלק רצח כריסטיאן ווקר שמתמחה בחקירות פשעי כוחות על, בעולם בו גיבורי ונבלי על הם חלק מהנורמה. הסדרה נפתחת כשמוצמדת אליו בלשית חדשה, דינה פילגרים, שמיד מצטרפת אליו לחקירה חדשה: רציחתה של גיבורת על פופולרית, רטרו גירל. יש לציין שהמומחיות של ווקר בעולם גיבורי העל נובעת מהיותו בעבר אחד מהם, סוד שמתגלה עם הזמן ומתפתח למשהו הרבה יותר… אפי, בהמשך. יוצרים: בריאן מייקל בנדיס (כתיבה), מייקל אוון אומינג (ציור).

סטטוס: נרכש לשידור לעונה הקרובה ברשת FX. בנדיס נוטל חלק בהפקה, צ'יק איגלי כתב את התסריט לפיילוט. ליהוקים: ג'ייסון פטריק (ווקר), לוסי פאנץ' (פילגרים), קרלי פולקס (רטרו גירל), צ'ארלס ס. דאטון (מפקדם של ווקר ופילגרים, קפטן קרוס). בעת כתיבת שורות אלו, אלונה טל פירסמה בטוויטר שהיא תשתתף בפיילוט.

 

פרויקטים נוספים של מארוול בקנה

עוד כמה הכרזות של מארוול מהשנה-שנתיים האחרונות שלא מומשו עד כה:

Cloak and Dagger: מיועדת עבור ABC Family. טנדי בואן וטיירון ג'ונסון היו בני נוער שברחו מהבית והתחברו זו עם זה. לאחר שהוזרק להם סם כלשהו (מעניין איך הנושא הזה יטופל ברשת המשפחתית…) השניים פיתחו יכולות על: טנדי הפכה לדאגר המייצגת את ה"אור", שכחלק מיכולותיה שולטת במעין פגיונות אנרגיה; וטיירון הפך לקלואק, מייצג ה"אופל", בעיקר בעל יכולת טלפורטציה דרך מימד אפל. הצמד אף נופל תחת הקטגוריה "מוטאנטים" מאחר ונקבע שיכולותיהם היו מוטציה שהתפתחה מאוחר תודות להשפעת הסם. יוצרים: ביל מנטלו (כתיבה) ואד האניגן (ציור).

The Punisher\המעניש: דמות הויג'ילנטי מחסל הפושעים ללא הבדלה, פרנק קאסל ביקר בקולנוע כבר שלוש פעמים, ללא הצלחה: בגילומם של דולף לונדגרן (1989), תומאס ג'יין (2004) וריי סטיבנסון (2008). קאסל, בוגר מלחמת וייטנאם, איבד את אשתו וילדיו לחיסול שגוי של המאפיה. כתוצאה מכך, הוא נשבע לא לעצור עד שיהרוג כל פושע עלי אדמות, בין אם הוא ארכי-פושע או דג רקק. בשנים האחרונות נעשה עם הדמות צדק רב כשעלילותיו של המעניש הועברו לליין חסר הצנזורה של מארוול, בעולם משל עצמו. יוצרים: ג'רי קונוויי (כתיבה), רוס אנדרו (ציור), ג'ון רומיטה (עיצוב).

The Eternals: גזע דמוי-אנוש בן אלפי שנים של אלים מודרניים בעלי יכולות על מגוונות, שנוצר ע"י ג'ק קירבי בשנות ה-70 וזכה לתחייה מחודשת לפני שנים מעטות בידיו של ניל גיימן. כשהם לא לוקחים חלק ביקום מארוול (לפחות דמות אחת הייתה חברה באוונג'רס), האיטרנלס מבלים את זמנם כמעין בני אולימפוס של ימינו בעולם חבוי ונאבקים ב-Deviants המרושעים. יוצר: ג'ק קירבי, שבאותו עשור עשה בערך את אותו הדבר עם New Gods עבור המתחרים.

Moon Knight: הגרסה של מארוול לבאטמן, מארק ספקטור הוא שכיר חרב לשעבר שעל סף מוות ניצל ע"י אל פרעוני, וכתוצאה מכך הפך ללוחם בפשע הנושא את סמלו של אותו אל, ירח. בנוסף ליכולות לחימה שפיתח בהיותו חייל מארינס, מון נייט משתמש בגאדג'טים רבים, כן, גם הוא עשיר כמו ברוס ויין. אבל… מארק ספקטור גם סובל מפיצול אישיות קשה. טרה פוגשת את באטמן, בקצרה. אה, והוא גם יהודי. חולה נפש, אבל יהודי. יוצרים: דאג מואנק (כתיבה), דון פרלין (ציור).

The Hood: פארקר רובינס, פושע קטן גונב ברדס משד שמקנה לו יכולות מיסטיות, וצומח להיות ראש עולם הפשע התחתון של ניו-יורק. מצד שני, גם יש לו אישה ותינוק לדאוג לרווחתם. חוץ מהברדס המכושף, רובינס ממשיך להשתמש בצמד אקדחים. יוצרים: בריאן קיי ווהן (כתיבה), קייל הוץ (ציור).

 

שתי סדרות שלא תראו בקרוב

Wonder Woman\וונדר וומן: רבות דובר על הגרסה של דייויד אי. קלי לגיבורת העל המוכרת של DC עם אדריאן פאליקי בתפקיד הראשי, עד ש-NBC החליטה לוותר על הסדרה. בין אם היינו זוכים לעיבוד מושלם או פארסה מטופשת, זהו אחד מני כישלונות רבים להביא את הלוחמת הקאמבק של חביתוש כמפלצת רצחניתהאמאזונה למסך הקטן או הגדול בשנים האחרונות, בעצמה או כחלק מקבוצה. לרשת דלף וידאו שמציג קטע קצרצר מהפיילוט. זה נראה רע. מאוד. יוצר: ויליאם מולטון מרסטון.

Locke & Key: פרי עטו של ג'ו היל (בעל הקרדיט "בנו של סטיבן קינג"), הסדרה-המחולקת-למיני-סדרות מתמקדת משפחת לוק, אלמנה טרייה וילדיה, שעוברים לגור בטירה בעיירה לוברקראפט. בטירה סודות רבים שכולם נעולים ע"י מפתחות שונים. מאחורי הבריחים מסתתרים החל מכוחות מיסטיים ועד מימדים אחרים. מישהו שמעוניין במפתחות הוא תושב העיירה, נער פושע שאחראי למותו של אב המשפחה.
הפיילוט פותח בין השאר ע"י רוברטו אורקי ואלכס קורצמן, יוצרי 'פרינג" והוזמן ע"י פוקס, אך לבסוף הרשת בחרה לוותר על הסדרה. ניסיונות למכירתה לרשתות אחרות נכשלו ולבסוף הוחלט להקרין את פרק הפיילוט בקומיקון בסאן-דייגו בסוף יולי. יוצרים: ג'ו היל (כתיבה), גבריאל רודריגז (ציור).

© עידו ישעיהו