הסמויה 5.08: הבהרות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 17/06/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"שקר הוא לא צד בסיפור. הוא רק שקר"
(טרי הנינג)

זהירות, ספוילר "הסמויה" 5.08!

אחרי הצפייה הראשונה, 2008:
זין! זין זין זין! לא ראיתי את זה מגיע, וברגע שזה הגיע עוד הייתי בטוח שהוא אולי בחיים. הוא הרי בלתי מנוצח! הוא המאסטר של המשחק! איך עשו לו ולנו את זה שלושה פרקים לפני הסוף? אף אחד לא ינצח את מארלו הארור הזה? המשך הפרק היה פשוט מדכא. חבל שעשו את זה באמצע ולא בסוף הפרק, היו נותנים לנו קצת זמן לעכל. מעניין היה לראות את ההבדל בין קבלת החדשות על הרצח בקרב אנשי הגטו ובקרב אנשי העיתון: הראשונים לוקחים מעל גופת הישות המיתית מזכרות והשניים בכלל לא מפרסמים בעיתון את הידיעה על הרצח מפאת חוסר מקום.

עכשיו אני מבין למה תמונות היח"צ כללו הרבה תמונות שלו, כולל אחת עם הפנים למצלמה.

אחרי הצפייה השנייה, 2011:
יש לי כמה תוספות להלם שהובע במה שכתבנו בעבר. בראשן הניגוד שהתייחסתי אליו בשעתו בין האופן שבו העיתון מתייחס אל מותו של עומאר לבין הרחוב. האירוניה הגדולה היא שאת הסיפורים האמיתיים העיתון מפספס – עכשיו עומאר ולפניו הקינגפין פרופוזישן ג'ו – ובמקומם יש להם עיתונאי סורר שממציא סיפורים.

אחרי שהפרקים אחרונים יצאו מגדרם בניסיון (מוצלח) למצב את עומאר כדמות עם מעין כוחות על, וזאת כמובן אחרי סדרה שלמה שבה הוא גם ככה היה מעין דמות מיתית, הפרק הזה בא להבהיר לנו שאין דבר כזה ב"סמויה". עומאר המפחיד והגדול נורה על ידי קאנרד הקטן והפרחח. המשחק כאילו לא נגע לו, לא היה לנו ספק שבקרב מול מרלו ידו של עומאר תהיה לבסוף על העליונה, אבל בסופו של דבר גם הוא אנושי. הייתי אומר "יהי זכרו ברוך", אבל ברור שהוא יהיה.

פרצוף מוכר נוסף הפציע בפרק, הפעם פוט, כשדוקי נכנס אל חנות הנעליים בחיפושיו אחר העבודה. ההאסלר הפך לעובד הגון, מוכר נעליים כאחרון האל באנדים, אם כי עם פחות מרמור למראית עין. יפה בעיניי שבעדינות נרמז לנו שהמוות של בודי השפיע עליו עד כדי כך שהוציא אותו אל מחוץ למשחק. במהרה אצל דוקי אמן, רק בלי הטראומות. בינתיים הנער מוצא עבודה אצל האלטע זאכן השכונתי, די בדומה לשרוד וג'וני, אלא שבניגוד אליהם הוא אינו מכור לסמים. נתנחם לפחות בזה.

במערכת העיתון טמפלטון שוב ממציא ציטוטים וסיפורים. זה כבר נראה לי מופרך מדי. גם ככה מתחקרים אותו ומקשים על כתבות קודמות שלו, החייל שהוא ציטט הטריח את עצמו לבוא ולספר את האמת, היינס בודק את הסיפור האמיתי מאחורי כל זה – זה הזמן להוריד פרופיל ולשחק לפי הספר, אבל הוא בכל זאת ממציא עוד שטות בשביל לפתוח את הכתבה? זה כבר נשמע מעשה של טיפש גמור. לא קניתי.

הדיונים המקוריים בפורום טלוויזיה באג'נדה

תגיות:
 • משה

  העונה הזאת עשתה משהו קצת עגום לדעתי אבל אולי בלתי נמנע – הרבה פעמים לאורכה אבל בראש המשפט (שלא עבר אף עונה קומת) "אה, אז זו בכל זאת סדרת טלויזיה"

 • unacceptable.

 • מאוד הפתיע העיתוי והאיש שחיסל את עומאר. אני לא בטוח אם עומאר היה מצליח נגד מרלו בסופו של דבר. בכל זאת, האיש מחזיק בכל תכולת הסמים של בולטימור כולה. אבל עומאר כן עבר בין אנשיו וחיסל אותם לאט לאט, וגם כנופיית ברקסדייל הענקית בזמנו לא הצליחה להוריד אותו. אז מי יודע? בכל מקרה, זו עדיין בראש סדרת משטרה ומרלו צפוי לראות משפט בסופו של דבר. פרק ענק. עוד 2 פרקים אני מסיים את הסדרה הנדירה הזו. טלויזיה בשיאה.

 • maayan1

  טוב, אחרי פרק כזה חייבים להגיב…

  ספויר ספויר ספוילר…

  omg they kiled omar! you bastards

  האמת, זה לא היה קשה קשה עבורי כמו שאני קוראת תגובות של אחרים למעשה. מפתיע, כן, אבל לא כזה קשה.
  הייתי חולה על עומאר בעונות הראשונות, אבל עם הזמן כבר קצת נימאס לי ממנו, אותו שטיק כל הזמן, ניגר עם כוחות של סופרמן בעולם של הסמויה, הוא תמיד הוציא אותי לרגע מהאמינות של הסמויה. הוא לא הרס לי, אבל התחיל פחות ופחות להיות לי אכפת ממנו בעונות האחרונות. מה זה מעניין אם יש דמות שאני יודעת שהיא לא יכולה למות? בפרקים האחרונים זה נעשה יותר ויותר מופרך אפילו, הוא מקפץ שם נכה ברחובות וכולם בורחים ברתיעה ממנו- הוא פאקינג לבד, צולע מבריח חבורה של 5-6 אנשים? באמת? הסמליות של הילד הקטן שהרג אותו הייתה נחמדה.

  אבל עוד כמה דברים- פוט!! היה מגניב לראותו. יפה שהם מביאים בעונה הזאת דמויות מהעבר להראות לנו מה קורה איתם- וכל פעם אני מקפצת- היי זה הוא.. דניס, ניקי סבטקה (!!), היווני רנדי (אוי.. אאוץ') הארק פה ושם (ואני לא סולחת לו, לא אכפת לי שהוא הביא לקארבר את המספר של מרלו) ועכשיו פוט.
  זה מצחיק, כל פעם שאני נכנסת לדף הראשי פה של הדיונים על הסדרה אני מסתכלת על התמונה הראשית ומההתחלה אני כל הזמן מנסה לנחש מי מתוך הדמויות האלה יסיים את הסדרה חי. כולם מתו בנתיים- וואלס, דיאנג'לו, בודי. רק פוט נשאר עומד. מי היה מאמין? הלוואי שנראה עדכון לפרז, באני וניימונד.
  אגב, גם ממש אהבתי שהכניסו לפתיח של העונה הזאת מונטאז' של וואלס-דיאנג'לו-פרנק סבוטקה-אייבון- ווי ביי (רק למה לא סטרינגר? גם לו מגיע מקום כבוד).

  ומקנולנטי, כזה בן זונה אידיוט, אלוהים. רק בגלל שיש לי עוד קמצוץ חמלה אליו, אני מקווה שהוא לא יכנס לכלא על העניין הזה, אבל שיפטרו את התחת שלו, ושבידי תעיף אותו לכל הרוחות. טיפש.

  הייתה לי הרגשה שאם יהרגו את עומאר יעשו את זה בעונה האחרונה, או בפרק האחרון, או כמה פרקים לפני האחרון. זה משהו שאני רואה שקורה עם הרבה סדרות שאני אוהבת, שהורגים את הדמויות הטובות רק בעונה האחרונה, כי יודעים שזה אוטוטו נגמר. זה קצת מבאס לדעת שיש דמויות שככה חסינות למוות. לא היה מפריע לי אם היו הורגים את עומאר לפני 2 עונות ככה. לא רוצה לחשוב שאף אחד חסין עד עונה 5, ובנתיים גם לא חשבתי ככה, חוץ מעומאר שידעתי שלא יהרגו אותו.

  לזכותם, אבל יאמר, שבדיוק הנקודה הזאת- חוץ מעומאר, שידעתי שלא יהרגו אותו לפחות עד קרוב לסוף, באמת אף דמות לא הייתה חסינה מבחינתי. הייתה לסדרה אומץ לחסל דמויות אדירות הרבה לפני הסוף, שהשאירו אותי בשוק לגמרי- וואלס, דיאנג'לו, סטרינגר, בודי. יותר מזה, הסדרה מספיק חזקה כדי פשוט להפסיק להראות דמויות ממש טובות בלי להרוג אותם, פשוט לא להראות אותם, או לשים אותם על פוקוס ממש נמוך. באבלס, כנראה הדמות האהובה עלי הופיע ממש מעט בעונה 2, או רק ל-2-3 פרקים, פרז נעלם כליל העונה אבל הכי- את התפקיד של מקנולטי שצומצם למספר קטן ביותר של הופעות בעונה 4, והוא אולי השחקן הכי "ראשי" בסדרה. בכל סדרה אחרת, לא נראה לי שזה היה תופס, אבל פה הם הצליחו להוציא עונה מעולה בלעדיו, כי הסדרה היא בעיקר על רעיונות, תהליכים, לא על דמויות, פסיפס שמורכב מעשרות סיפורים קטנים שכולם מספרים את אותו סיפור גדול, לכן כל אחד יכול לצאת ולהיכנס ועדיין יהיו דברים מעניינים לראות.

  אגב, לא הבנתי מה הבן אדם בחדר המוות ניסה לעשות בסצנת הסיום, או למה הוא עשה את זה (הוא החליף את התג של הגופה של עומאר עם תג של גופה אחרת שלא זיהיתי, של בחור לבן כלשהו).

  יאללה.. עוד 2 פרקים למנאייק. למה זה נגמר 🙁

© עידו ישעיהו