הסמויה 5.08: הבהרות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 17/06/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"שקר הוא לא צד בסיפור. הוא רק שקר"
(טרי הנינג)

זהירות, ספוילר "הסמויה" 5.08!

אחרי הצפייה הראשונה, 2008:
זין! זין זין זין! לא ראיתי את זה מגיע, וברגע שזה הגיע עוד הייתי בטוח שהוא אולי בחיים. הוא הרי בלתי מנוצח! הוא המאסטר של המשחק! איך עשו לו ולנו את זה שלושה פרקים לפני הסוף? אף אחד לא ינצח את מארלו הארור הזה? המשך הפרק היה פשוט מדכא. חבל שעשו את זה באמצע ולא בסוף הפרק, היו נותנים לנו קצת זמן לעכל. מעניין היה לראות את ההבדל בין קבלת החדשות על הרצח בקרב אנשי הגטו ובקרב אנשי העיתון: הראשונים לוקחים מעל גופת הישות המיתית מזכרות והשניים בכלל לא מפרסמים בעיתון את הידיעה על הרצח מפאת חוסר מקום.

עכשיו אני מבין למה תמונות היח"צ כללו הרבה תמונות שלו, כולל אחת עם הפנים למצלמה.

אחרי הצפייה השנייה, 2011:
יש לי כמה תוספות להלם שהובע במה שכתבנו בעבר. בראשן הניגוד שהתייחסתי אליו בשעתו בין האופן שבו העיתון מתייחס אל מותו של עומאר לבין הרחוב. האירוניה הגדולה היא שאת הסיפורים האמיתיים העיתון מפספס – עכשיו עומאר ולפניו הקינגפין פרופוזישן ג'ו – ובמקומם יש להם עיתונאי סורר שממציא סיפורים.

אחרי שהפרקים אחרונים יצאו מגדרם בניסיון (מוצלח) למצב את עומאר כדמות עם מעין כוחות על, וזאת כמובן אחרי סדרה שלמה שבה הוא גם ככה היה מעין דמות מיתית, הפרק הזה בא להבהיר לנו שאין דבר כזה ב"סמויה". עומאר המפחיד והגדול נורה על ידי קאנרד הקטן והפרחח. המשחק כאילו לא נגע לו, לא היה לנו ספק שבקרב מול מרלו ידו של עומאר תהיה לבסוף על העליונה, אבל בסופו של דבר גם הוא אנושי. הייתי אומר "יהי זכרו ברוך", אבל ברור שהוא יהיה.

פרצוף מוכר נוסף הפציע בפרק, הפעם פוט, כשדוקי נכנס אל חנות הנעליים בחיפושיו אחר העבודה. ההאסלר הפך לעובד הגון, מוכר נעליים כאחרון האל באנדים, אם כי עם פחות מרמור למראית עין. יפה בעיניי שבעדינות נרמז לנו שהמוות של בודי השפיע עליו עד כדי כך שהוציא אותו אל מחוץ למשחק. במהרה אצל דוקי אמן, רק בלי הטראומות. בינתיים הנער מוצא עבודה אצל האלטע זאכן השכונתי, די בדומה לשרוד וג'וני, אלא שבניגוד אליהם הוא אינו מכור לסמים. נתנחם לפחות בזה.

במערכת העיתון טמפלטון שוב ממציא ציטוטים וסיפורים. זה כבר נראה לי מופרך מדי. גם ככה מתחקרים אותו ומקשים על כתבות קודמות שלו, החייל שהוא ציטט הטריח את עצמו לבוא ולספר את האמת, היינס בודק את הסיפור האמיתי מאחורי כל זה – זה הזמן להוריד פרופיל ולשחק לפי הספר, אבל הוא בכל זאת ממציא עוד שטות בשביל לפתוח את הכתבה? זה כבר נשמע מעשה של טיפש גמור. לא קניתי.

הדיונים המקוריים בפורום טלוויזיה באג'נדה

תגיות:
© עידו ישעיהו