הסמויה 5.07: לָקַח

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 17/06/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"לא מלמדים את זה בבית הספר למשפטים"
(פרלמן)

דומיניק ווסט ביים את הפרק והוא עשה עבודה מצוינת. מן הטיזר רב ההתרחשויות שבמסגרתו ה"רוצח הסדרתי" מתקשר לטמפלטון ועד לסיומת עם קימה והילד על אדן החלון, היו שם יופי של דברים. למעשה, הפרק גם התאפיין בכל מיני זוויות לא רגילות, מצלמות זזות וחיתוכים שונים, בעיקר בסצינות במחלק הרצח עם באנק, ג'ימי, לסטר וקימה.

קימה היוותה מרכז כובד מוסרי שמאפשר לנו לראות את ההשלכות על מעשיו של ג'ימי. אי אפשר להיות נגד הרצון שלו לתפוס את מרלו הרצחני, אבל כאשר לאלמונים הללו שהוא "רצח" נוספים שמות ומשפחה שהם השאירו מאחור, הכל הופך להיות הרבה פחות משעשע, אם היה כזה אי פעם. ההורים האבלים לא הבינו למה איש מעורער נשך והתעלל מינית בילד שלהם. רוב הציבור לא מעניק מבט נוסף בהומלסים, אבל יש אנשים שאיכפת להם במיוחד.

חוץ מזה קימה גם אחראית לקטע הכי מצחיק בפרק, שבמסגרתו היא מתקשרת בזעם אל מקנולטי לצעוק עליו ששלח אותה לאיקאה. זהו כמובן רפרנס למאבק של ג'ימי עצמו ברהיטי איקאה בעונה הראשונה, כאשר הכין את דירתו המוזנחת להגעתם של ילדיו והיה מתוסכל כמעט כמוה. הבלחה נוספת מהעונה הראשונה הייתה של סבינו, הקרבן של עומאר בסמטה. הוא האיש שבעונה הראשונה הוביל את קימה כשהייתה במסווה יחד עם אורלנדו, הברמן מהמועדון של אייבון ברקסדייל, אל המארב שבו נורו שניהם על ידי ווי ביי וליטל מן.

מלבד סגירת הקצוות הזו, העונה האחרונה גם מנצלת את ההזדמנות כדי לדחוף פנימה את הבלש ג'ון מאנץ' מ"רצח מאדום לשחור". עם נוכחותו התמידית של קלארק ג'ונסון בעונה הזו – שהיה ב"רצח" הבלש מלדריק לואיס ופתח בר יחד עם מאנץ' (ועם טים בייליס) – מתבקש לנצל את פרישת הזרועות של מאנץ' בכמה שיותר סדרות טלוויזיה, כדי לאחד אותו שוב עם לואיס, ולו באותו חלל. כשגאס חולף מאחורי גבו, מאנץ' אומר לברמן שפעם גם לו היה בר. זאת ועוד, מאנץ' מבוסס על ג'יי לנדסמן האמיתי מהספר "רצח מאדום לשחור" שעליו מבוססת הסדרה, ואותו לנדסמן מגלם את הבלש דניס מלו שעמו נפגש גאס בבר.

עד כה דמותו של מאנץ' השתתפה בין היתר ב"רצח מאדום לשחור", "חוק וסדר: מדור מיוחד", "תיקים באפלה", "ארסטד דיבלופמנט" ועוד. הבמאי והמפיק של "הסמויה" ג'ו שאפל היה נגד שתילתו של מאנץ' גם בעולם של "הסמויה", והאמת היא שאני יכול להבין אותו לאור כמה מתפקידי האורח שלו בסדרות מופרכות למיניהן. מצד שני, מאחר ששמו לא הוזכר, אפשר להתייחס לכך בסלחנות.

תגיות:
© עידו ישעיהו