אתה מזדקן

שימו לב, להלן ספוילרים כלליים ל"סאות' פארק" 15.07.

אחד הדברים הבולטים ביותר בחייה של "סאות' פארק" הוא הומור ההפרשות הנודע לשמצה, שמאז ומתמיד היווה נקודה לביקורת נגדה. לאורך השנים היו כמה וכמה פרקים שלא טרחתי לצפות בהם כי הם עסקו כולם בקקי. הפרק החדש, שהיווה פינאלה לחצי העונה הראשון, היה עמוס אף הוא בחרא ברמות מגעילות, אלא שעם מוטיב הבחינה העצמית של הפרק ההפרשה נראתה אירונית מאי פעם. בפרק שבו (כנראה) מבהירים טריי פרקר ומאט סטון שהם מרגישים שהגיע הזמן לסגור את הבאסטה, נראה שהם – אנשי משפחה בני ארבעים פלוס – שואלים עד איזה שלב ימשיכו לשחק בקקי. כבכל סדרת אנימציה, הילדים של "סאות' פארק" נשארו באותו גיל במשך 14 שנה, אבל בפרק הזה סטן מארש הפך להיות בן עשר, שינה קידומת. עניין מהותי, לא כל שכן כאשר מדובר במי שבסיכומו של דבר הוא הפרוטגוניסט של "סאות' פארק". הוא נכנס לשנות הטווין והתחיל לראות את העולם באופן ציני שבו הכל חרא. במקביל יחסיהם של הוריו נתקלים במהמורה של ממש ומגיעים לצומת גורלי.

במרץ, כחודש לפני שהגיעה העונה החדשה של "סאות' פארק", עלה בברודוויי "ספר המורמונים", המחזה החדש של פרקר וסטון שהפך להצלחה מסחררת. קומדי סנטרל חידשה את החוזה שלהם ואת "סאות' פארק" עד 2013 והעבודה על המחזה ועל הסדרה במקביל איפשרה להם רק שבוע עבודה על כל פרק, מה שמצד אחד איפשר לפרקים להיות מעודכנים תדיר ומצד שני סחט לצמד את האמא של החיים. בראיון להוליווד ריפורטר במרץ אמר פרקר, "אני לא יודע איך אנחנו הולכים לעשות את זה. זה סיוט… סאות' פארק גדולה יותר מכל אחד מאיתנו, וזו קללה, וכשאנחנו עושים את זה אני שונא אותה. אני מעוצבן ואני עייף, וכל יום שלישי אני אומר 'זה הפרק הכי גרוע שעשינו אי פעם!'. זה ברוטלי".

הברוטליות והסיוט הללו מתגלמים עכשיו בפרק האחרון לחצי העונה, אחרי מספר חודשים סופר-אינטנסיביים שבמסגרתם ללא ספק הפכה "סאות' פארק" לנטל עבור השניים, ובזמן שההצגה שלהם בברודוויי קוצרת שבחים ומזומנים. ברור מה הוביל אל פרק שכולו בחינה עצמית. לא רק סטן היווה את שופרם של השניים בפרק הזה, אלא גם ובמיוחד אביו רנדי (ספוילר בלבן), אשר מנסה בכל כוחו להיות צעיר ומגניב ולהניף אצבע משולשת כלפי המבוגרים, כלפי הממסד, אבל בסופו של דבר נראה בעיקר נלעג. העובדה שהם מבוגרים שמתנהגים כילדים מונפשים ללא ספק מדגדגת לפרקר וסטון.

מאחר שגם ככה יש שנתיים נוספות לסדרה, ומאחר שסביר להניח שהעונות הבאות לא יווצרו בתנאים כל כך קשים, אולי הם יוכלו להמשיך בנימה הרבה יותר מפויסת. יכול גם להיות שהפרק הזה יהווה נקודת מפנה שבמסגרתו הסדרה תוכל להמשיך בדרך אחרת, רעננה יותר, שבה גם יתר הילדים יגדלו. עם זאת תיתכן אפשרות שלישית, שבמסגרתה נופתע לגלות כי חרף החוזה העונה הנוכחית היא גם האחרונה.

© עידו ישעיהו