הסמויה 3.08: גמדות מוסרית

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/05/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"זחל, לך ואז תרוץ"
(קליי דיוויס)

הפרק הזה המחיש עבורי את הטוב ואת הפחות טוב בעונה הזו. אותו אקשן שהתייחסתי אליו בפרקים הקודמים עדיין נוכח ביתר שאת, וזה מעולה, אבל אני מרגיש שזה בא על חשבון הרבדים הנוספים. התחושה שלי היא שבמידה רבה העונה הזו פועלת כשם שקולווין פועל – מרכזת את כל האקשן במקום אחד. מעשה מרתק ומסעיר אמנם, אך כזה שמביא עמו גם חסרונות בולטים. עד כמה שאני נהנה מהעונה, וזה המון, התחושה הזו מקננת בי כפי שלא עשתה בעבר.

שתי העונות הקודמות פעלו בחוזקה רבה ובמוצהר על התקדמות הדרגתית ומאתגרת לאורך העונה, שבסופו הבטיחה לצופים המסורים תגמול גדול עשרות מונים מכפי שסדרה "רגילה" עשויה לספק. היא נתנה לנו מרחב נשימה שאיפשר לנו להיקשר לדמויות. בעונה הראשונה התחברתי מאוד אל דיאנג'לו, אל באבס ובעיקר אל וואלאס. בעונה השנייה ליווינו צמוד את פרנק סובוטקה, דמות מרתקת שתפסה נפח גדול מאוד מהעונה כפי שאף דמות לא עושה בעונה הנוכחית, לא באופן מעמיק על כל פנים, וגם דיאנג'לו היה שם במשך חצי עונה. הפעם הדמות היחידה שאני ממש אוהב ושנוגעת ללבי היא של דניס, האסיר המשוחרר, וגם המנות המדודות של עומאר עושות רוב הזמן את העבודה. אבל יש מעט מדי ממנו ומעט מדי מבאבס. במילים אחרות, לתחושתי רוב החיבור הרגשי פינה את מקומו לטובת רגל על הגז.

התחושה הזו התגברה בפרק הזה יותר מאי פעם בגלל הסצינה שחתמה אותו (שזכרתי לרעה גם מהצפייה הקודמת שלי). לאורך הרבה זמן אנחנו רואים את סטרינגר מנסה להוכיח את עצמו יותר בשדה העסקי ופחות כגנגסטר, ברור לי שהוא מתוסכל בשלב הזה מהמון דברים, אבל רבאק, ככה להודות בפני אייבון שהוא זה שאחראי לרצח של דיאנג'לו? רק כי אייבון סנט בו? היגיון דל מאוד יש במעשה הזה, ומאוד לא אופייני לדמות כל כך מחושבת כשל סטרינג. מבאס אותי. היה הרבה יותר יפה לראות את אייבון מתחיל לחשוד בעצמו דרך בריאנה, אבל בלי דרך ממשית להוכיח את זה.

מנגד, הסצינה של מקנולטי ובריאנה הייתה תמונת ראי לזו של סטרינגר ואייבון; ככל הנראה הסצינה הכי רבת עצמה בעונה הזו עד כה. כל כך טעונה וכל כך צולפת, ובמקביל כזו שמגיעה בזמנה ולא מקדימה אותו. הסיבה שמקנולטי נותן לה כשהיא שואלת למה הלך קודם לדונט במקום אליה הייתה סטירת לחי מצלצלת ויאה בפרצופה. כמה מגיע לה וכמה בכל זאת קשה היה שלא לרחם עליה קצת.

הניסוי של קולווין מתייעל ונעשה מעניין יותר. 12 אחוזי ירידה בפשיעה בתוך ארבעה שבועות, שזה די מטורף. במקביל הכומר ושאר חברים מנצלים את הריכוז הגבוה של אנשים בסיכון כדי לספק במקום מזרקים נקיים, קונדומים ומוקדי טיפול, כמו גם תעסוקה לילדים המתבטלים. זה משהו שייאמר לזכותה של העונה: היא מאוד מעוררת מחשבה. חשיבה מחוץ לקופסה שאי אפשר בעקבותיה לא לתהות מה יקרה אם ינסו ליישם דבר כזה במציאות. הרי זה לא באמת כמו אמסטרדם, שהרי לא מדובר כאן בסמים קלים, אבל האם מתחם כזה של "העלמת עין" יכול באמת לעבוד?

הדיון המקורי בפורום טלוויזיה אג'נדה

תגיות:
© עידו ישעיהו