הסמויה 1.08: שיעורים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/05/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"אם אתה תוקף את המלך, כדאי לך לא להחמיץ"
(עומאר)

עומאר עזר כמה שעזר לחבר'ה במשטרה, אבל הוא גם צריך לעשות את מה שעל סדר היום הפרטי שלו, וזה אומר להרוג את אלה שאחראים לרצח ברנדון. לא ינום ולא יישן, ואם כן, אז עם עין אחת פקוחה. זה המשחק. שחמט, כפי שדיאנג'לו לימד את הנערים לפני כמה פרקים. אחד מהם נדפק מאז – וואלאס. הוא שאל את אחת הילדות שבאה אליו לעזרה בשיעורי החשבון שלה, "איך לעזאזל את יודעת לחשב את זה נכון ואת לא מסוגלת לפתור את הבעיה מהספר?". "אם אני לא אספור נכון יזיינו לי את הצורה", היא עונה.

זה בדיוק סוג הדברים שדיאנג'לו מתחיל להיות ער אליהם יותר מאי פעם, עד כדי כך שלראשונה אנחנו רואים אותו מפקפק בדרך החיים הזו. בתחילת הפרק פוט מספר לו שמשהו עובר על וואלאס, ובתגובה הוא אומר לו לשלוח אליו את וואלאס לשיחה. עכשיו, אחרי שהוא ראה את היחס לבחורה המתה, אחרי שידע שהולכים "לנקות" פינה כדי שלסטינקום יהיה איפה לעבוד, הוא אולי חושש שגם לו צפוי דבר דומה ברגע שיתחיל לעבוד על אחוזים. מישהו יצטרך למות לשם כך. ואת כל זה הוא חשף בפני החברה שלו עוד לפני שבכלל ידע על מותו של סטינקום.

כמה מעניין לראות את ההבדלים בין הנפשות הפועלות בארגון בארקסדייל. ג'ימי גילה שסטרינגר בל לומד שיווק במכללה הקהילתית. מעט אחרי כן גילינו אנחנו שיש לו חנות דפוס המשמשת כפרונט להלבנת כספים, אבל שבכל זאת חשוב לו שהיא תתפקד כעסק אמיתי לכל דבר. ובסופו של דבר, והמהותי מכל, הוא אומר את הדבר שנראה כי מעט מזעזע את חברו אייבון, ומציע לרדת מהנקמה כלפי עומאר, לפחות לכרגע. הוא לא אמר את זה בפירוש, אבל ברור שהסיבה היא הפגיעה בעסקים. אצל אייבון זה אכן עניין אישי, הנקמה בעומאר, והוא מורה לכל אנשי השרירים שלו לעזוב הכל ולצוד אותו.

תגיות:
 • Eliav

  לפני הכל אני רק רוצה להבהיר שזו פעם ראשונה שאני רואה את הסדרה
  שמתי לב שמקנולטי כל פעם מביא את העבודה שלו לסביבות הבית, וכל פעם זה נהיה יותר מסוכן בהדרגה, בהתחלה שבאבלס יוצא איתו למשחק כדורגל של הבן (לא כל הורה היה נותן להומלס להסתובב ליד הילדים שלו), אחרי זה עומאר מסתובב ליד הילדים שלו (בכלל לא חכם שעבריין ורוצח יראה את הילדים שלך) ולבסוף בפרק הזה הילדים שלו עוקבים אחרי גנגסטר נוסף. אם זה ימשיך ככה אני פשוט צופה שמשהו רע יקרה לילדים שלובנוסף בסדרה כל הזמן מדגישים לך איך כולם בני אדם, ואומנם זה לא הסדרה הראשונה שאני רואה אבל עדיין יש לך את הסטריוטיפים בראש: גנגסטרים מרגישים רע עם זה שאנשים מתים כאשר אתה מצפה לאנשים קשוחים בלי רחמים ונשמה, שוטרים מעלימים עין מפשע אחד כדי שיוכלו לפתור פשע אחר, מכים אנשים בחדר חקירה, בוגדים בנשותיהן (אתה מצפה לדברים כאלו משוטרים שהם לא מנוסים או לא מוצגים בתור הגיבור הטוב בניגוד למה שיש בסדרה שאתה עדיין מגדיר את הגיבור כטוב למרות שיש לו חסרונות ממש גדולים. ותמיד תהיה לי את המחשבה הזאת שברגע שיש שוטר שהוא גיבור בסדרה הוא טלית שכולה תכלת)

 • פ.נוקיו

  *** ספוילרים וכו'

  לפרק קוראים שיעורים, lessons. הנה כמה שיעורים שאני מצאתי בפרק:
  – קודם כל, הטריוויאלי ביותר: מקנולטי מגלה שסטרינגר בל לומד שיווק וכלכלה. על השלט מחוץ לכיתה כתוב – מבוא למקרו-כלכלה.
  – אח"כ סטרינגר בל בתפקיד המורה בחנות הדפוס, מתרגל על העובדים את השיעור האחרון ("מוצר גמיש" מול "מוצר קשיח", מונחים ששייכים ד"א למיקרו-כלכלה, לא למקרו)
  – קארבר לומד לקראת מבחן דרגות "סמל". הארק לא ממש בעניין של ללמוד, למרות שהוא גם ניגש לבחינה. אנחנו כבר יודעים איך זה נגמר – מי יענוד דרגות סמל ומי לא.
  – וואלאס מנסה לעזור לשרה לפתור בעיית חשבון פשוטה. הוא עושה את זה באמצעות הדגמה מהעולם היחידי ששניהם מכירים – עולם הדילרים ומחבוא הסמים. כשהיא פותרת את זה במדויק ונשאלת על-ידי וואלאס למה לא הצליחה לפתור את הבעיה בספר, אנחנו מקבלים תשובה מצמררת.
  – מצמרר לא פחות: שיעורי המעקב של מקנולטי עולים מדרגה. הפעם הוא מלמד אותם על "רטוב", כשהם עוקבים אחרי סטרינגר בל ומקנולטי מאבד קשר עין איתם.
  – דניאלס מקבל, שוב, שיעור מבורל. הוא קורא לזה "שרשרת הפיקוד" (בשיחה עם מקנולטי ליד המעלית). אבל למעשה זה היה שיעור בפוליטיקת הכוחות עירייה-ממשל-משטרה. האם דניאלס יעבור את הבחינה?
  – ואחרון חביב: עומאר בתפקיד המורה. בעוד סצינת מערבונים אורבנית – קרב יריות. כולל השריקה המפורסמת. אומר לווי-ביי הפצוע את המשפט הפותח את הפרק ומצוטט למעלה: "אם אתה תוקף את המלך, כדאי לך לא להחמיץ"

© עידו ישעיהו