הסמויה 1.03: הקניות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/05/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"המלך נשאר המלך"
(דיאנג'לו ברקסדייל)

פתאום אני שם לב שזהו הציטוט השלישי ברציפות שמתנוסס בתחילת הפרקים עד כה שעוסק במשחק או שיכול להשתמע כך: "כשזה לא התור שלך". "אתה לא יכול להפסיד אם אתה לא משחק". "המלך נשאר המלך". מעניין לראות בפרקים הבאים אם זו מגמה שתמשיך, כלומר משהו מכוון, או שמא במקרה יצא כך שמשפטי העל הללו יכולים לחול גם על המשחק.

שוב אהבתי עד מאוד את הטיזר, כאשר דיאנג'לו בחצר תוהה מול הכפופים לו למה הסחר בסמים חייב להיות כל כך אלים. בודי צעק לפני רגע על אחד ה"לקוחות" הקבועים, נרקומן שבא לבדוק אם כבר הגיעה סחורה. הוא לגמרי בתוך המשחק, לא איכפת לו אפילו לסטור לשוטר ולאכול מכות בעקבות זאת. דיאנג'לו, מצוי במובהק תחת השפעת רציחתו של העד במשפטו והשיחה שלו עם הבלשים לאחר מכן, מתחיל להסתכל על המשחק בעין בוחנת יותר, לא רק מתוכו אלא גם מהצד. והוא מכיר את המשחק, הוא מלמד את הצעירים שחמט. המלך נשאר המלך, את זה הוא אומר עכשיו, אבל האם ההסתכלות שלו תוביל אותו לאתגר את המלך, את הדוד שלו?

במשטרה אין מלכים, זה משהו שחזינו כבר בפרק הראשון כשמקנולטי, בז לכל היררכיה, דיבר עם השופט. גם הפעם הוא סירב פקודה ממפקדו הישיר, שבעצמו קיבל אותה בפנים חמוצות מלמעלה. הוא לגמרי סירב לשחק, לא טרח אפילו לעשות את עצמו חולה או לשתף פעולה כאשר דניאלס דרש ממנו הצהרה. הוא ראה נכונה את מטרת העל והבין שזה הולך לטרפד את העבודה שלהם. מדהים לראות את הסיאוב, איך הקודקודים מנסים להכשיל את החקירה רק להביא תוצאות שטחיות, ובמקביל עמיתיו של מקנולטי באים כדי לחמם את הכיסא.

גורם חדש הופיע ב"משחק": עומאר המסתורי שהוביל את השוד על מצבור הסמים בחצר. מגניב. גורם חדש מבליח בחקירה: הבלש לסטר פרימון ממחלקת משכון מראה תושיה ומספק את התמונה היחידה של אייבון ברקסדייל. במקביל הסחר והמכר בטובות שוקק מאי פעם. ואלצ'ק חייב לדניאלס, בורל גם כן. ראולס משאיר שם את האיש שלו כדי שיהווה עבורו עיניים ואוזניים בחקירה ומבטיח לו שיחזור עם טובה בכיסו. מקנולטי פודה את הטובה מחברו שבבולשת. אלה הם הקניות של שם הפרק, לא רק אלה שביצע סידנור עם באבלס במסווה.

 

הדיון המקורי בפורום טלוויזיה אג'נדה

תגיות:
 • פ.נוקיו

  ספוילרים לעונות מתקדמות

  כמה וכמה סצנות טובות וחשובות יש בפרק הזה:
  – קודם כל, אנחנו סופסוף מתוודעים אל עומאר. מה שמפתיע זה עד כמה הוא צמח ממש מלמטה. הוא בכלל מעדיף להיות איש-ללא-שם עד שאחד מאנשיו פולט את שמו כשהם בוזזים את ה"מחבוא". כשבודי אומר לווי-ביי את שמו (כשווי-ביי נוזף בדיאנג'לו), אף אחד מהנוכחים לא מראה סימן כאילו הם מכירים אותו.
  – לסטר מראה שהוא לא פראייר, משפט אחד, שקימה מקריאה מהכתוב, גורם לו "לרדת לשטח" ולהביא לראשונה תמונה של אייבון בכרזת איגרוף ישנה. וכך מתברר לנו – שכשדניאלס התלונן בפרק הקודם (בפני רונדה ואח"כ לבוס של סידנור) שהוא קיבל "שאריות" – שיש כמה הפתעות בצוות, מבין האנשים שהוא לא בחר, הראשון שמתבלט הוא לסטר.
  – כמובן סצינת השחמט: כדיאנג'לו מדגיש "כל אחד נשאר מה שהוא, חוץ מהחיילים", אבל "החיילים במשחק נאכלים מהר. הם יוצאים מהמשחק בשלב מוקדם". לא כל אחד יכול ומסוגל להפוך ל"מלכה" כמו סטרינגר בל. סצינה אחת קצרצרה שמסכמת כל-כך הרבה מתוך העולם של "הסמויה".
  * ועוד קטנה: החבר של מקנולטי מאף.בי.איי מגלה לו (ולנו) של דניאלס יש "גיבנת". סוד קטן. מה שכמעט ולא תופס זמן מסך למעט כמה שיחות של דניאלס ואישתו, חוזר בגדול בעונה החמישית, ובמיוחד בפרק האחרון, כשהסוד הזה גורם לו לוותר על משרה בכירה ונחשקת. וזה זרע שנטמן כאן בפרק ה-3 של העונה הראשונה. אין דברים כאלה בטלוויזיה! זו אחת מהתכונות הכבירות של "הסמויה".

© עידו ישעיהו